| Corina64 a întrebat:

Buna, de curând am stat de vorba cu prietena mea care este însărcinată in 5 luni, ea dorește sa nască prin cezariana deoarece nu vrea sa treacă prin acele dureri ale travaliului și nașterii. Va naște la un spital privat și voiam sa știu dacă poți alege cezariana ca și metoda de naștere in condițiile in care ea își dorește asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca ea deja si-a ales asta. Nu cred ca ar trebui ca tu sa ii schimbi hotararea. Fiica mea a nascut prin cezariana, la o clinica in Brasov. Cam scump dar a meritat.

| Corina64 explică (pentru darrio2007):

Nu doresc sa i schimb părerea, chiar am sfătuit o sa facă aceasta cezariana, pana la urma e o metoda mai sigura de a aduce un copil pe lume

| darrio2007 a răspuns (pentru Corina64):

Si metoda naturala este sigura in 99% din cazuri. Ea prefera cezariana doar ca sa scape de travaliu si de durerile nasterii.
Este principalul motiv, nu ca este mai sigura metoda.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acest detaliu il va stabilii impreuna cu medicul care o asistă la nastere, cezariana implica o anestezie iar daca prietena ta care este insarcinata are probleme cu inima nu se va face nicio cezariana, nu ai dat anumite detalii, varsta prietenei, este la prima sarcină? A luat in greutate de cînd a ramas insarcinată? Degeaba se teme ea de nasterea naturala daca nu a fost niciodata insarcinata, ea doar a auzit de la altele care au nascut natural cum ca ar fi groaznic, dar mai groaznic decat sa fi taiata pe burta la cezariana si sa ai o cicatrice care se vindeca greu in ani de zile nu cred ca este, orice taietură se va vindeca greu de tot va avea dureri mari si sigur nu se vor compara cu niciun tip de durere, durerile nasterii trec odata cu nasterea copilului, dar ranile de la operatie si zona unde va fi tăiată vor trece greu.

| Corina64 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este la prima sarcina și nu își mai dorește asta pe viitor. Nu a luat foarte mult in greutate fiind abia in 5 luni. Este speriata deoarece in familie majoritatea femeilor au avut travaliu și 72 de ore. Chinuitor cel puțin pentru oricine trece prin așa ceva. Operația de cezariana a evoluat și văd persoane care după o luna maxim sunt destul bine. Și mama mea a născut la fel și chiar nu a avut așa mari dureri din cauza operației.

suntserios
| suntserios a răspuns:

În România poți alege

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti alege, dar e o timpenie suprema cezariana! Iar legat de dureri... exista epidurala.

| Brizbriz a răspuns:

1500 de euro, SIGUR
crede-ma ca mai stiu pe cineva care a "ales" la fel
si am vazut la tembelizor JIGODIE de doctor care nu a vrut sa faca, cezariana decat prea tarziu cu toate ca era clar ca e nevoie dpdv PUR MEDICAL, nu vreo "alegere" pentru ca respectiva nu platea GROS si a murit copilul din cauza aia angry

| haileewatson a răspuns:

Cezariana nu e indicata, decat daca e o urgenta medicala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine si-ar monitoriza sarcina până la termen pentru a știi exact dacă cezariana e strict necesară (apar complicații). Durerile vor exista DUPĂ operația de cezariană (durata e relativ mai lungă, dar și în funcție de fiecare organism), iar la cea naturală durerile apar înaintea nașterii propriu-zise prin așa numitul travaliu. Potrivit ambelor metode, organismul reacționează diferit indiferent de alegere. Acum ea poate opta pentru cezariană cerând să bo stabilească cu medicul obstetrician-ginecolog.

| Strwberrs a răspuns:

Se poate alege. Dap.

| danieltulcea84 a răspuns:

Să nască natural, dacă nu are probleme de sănătate în acest sens. Cezariana e un "moft ginecolog " pentru unii, nu o necesitate. CEZARIANA, te scapă de dureri poate atunci la naștere, dar după până se reface tăietura, plus alte complicații pe termen lung pot apărea!

| Eireann a răspuns (pentru danieltulcea84):

Asta este parerea ta de persoana care a nascut?

| danieltulcea84 a răspuns (pentru Eireann):

Sunt medic ginecolog!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Eireann):

Subscriu ca partea vinovata pentru o nastere. happy E mult mai traumatizant pentru mama si copil sa faca cezariana.

| Eireann a răspuns (pentru danieltulcea84):

Deci intelegi din punct de vedere academic si practic implicatiile pentru fiecare tip de nastere -bravo! Dar femeia in cauza nu este medic, este o persoana cu frici si anxietate care se teme de durere (un instinct absolut natural) si cuvantul "complicatii" e ambiguu pentru o persoana care nu este cadru medical. Complicatii pot sa apara si la nasterea naturala daca e vorba de asta. Oricum medicul obstetrician e cel mai in masura sa ii explice si sa ii raspunda intrebarilor.

| SingleForOne a răspuns (pentru Eireann):

Prin cezariana, nu sunt dureri? Intreb de curiozitate. Sunt metode de a diminua pentru ambele dureri.

| Eireann a răspuns (pentru SingleForOne):

Cred ca nu s-a inteles ca voiam sa zic. Sunt de accord ca nasterea naturala este in cele multe cazuri varianta cea mai buna - atat pentru mama cat si pentru fat, asta in absentea situatiilor unde cezariana se impune din motive medicale.
DAR doamna pentru care intreaba Corina64 este o femeie speriata care a auzit de durerile atroce din timpul nasterii si travaliului ( eventual si de femei care au avut un travaliu de 20 de ore) si crede cezariana o varianta mai usoara. Nu se precizeaza daca a avut alte nasteri, daca are vreo patologie, etc - de asta medicul Obstetician este cel care o sa o ajute sa aleaga varianta potrivita.
Evident ca exista durere si la cezariana, evident ca exista nasteri naturale usoare, eu doar incerc sa ma pun in pielea femeii si sa inteleg de ce vrea cezariana si cum ar trebui sa i se prezinte/ explice variantele pentru a face ea alegerea potrivita cazului.

| Corina64 explică (pentru danieltulcea84):

Nu cred ca este un moft ci alegerea fiecăruia, nu dorește sa treacă prin acele ore chinuitoare ale travaliului, cred ca pentru orice femeie este destul de greu. Sunt multe femei care nasc așa și nu apar complicații, dacă stam sa luam in calcul exista complicații și la o naștere naturală fiind in pericol atât fătul cât și mama.

| donesim a răspuns:

Pai dacă e la spital privat cred ca da.