| deeaandrehhh a întrebat:

De curand doctorul mi-a prescris niste anticonceptionale pentru un chist ovarian. Mi-a recomandat sa le iau in fiecare zi. Le-am luat timp de o luna zilnic, pana cand am cerut parerea altui doctor care mi-a recomandat sa fac o pauza de 7 zile, asa ca inainte cu o saptamana de a imi veni menstruatia, m-am oprit din a mai lua pastilele. De asemenea mi-a spus ca atunci cand o sa imi vina, sa le incep din nou. Menstruatia mi-a venit in prima luna, doar ca a fost foarte abundenta, ceea ce am inteles ca nu e normal. Apoi, am uitat sa mai iau pastilele si am ajuns sa fac o pauza in total de aproape 3 saptamani. De vreo 2-3 saptamani am inceput sa iau din nou pastilele, de data aceasta regulat, doar ca menstruatia nu mi-a mai venit, sanii imi sunt umflati si ma dor cam ca la simptomele premenstruale, iar inainte cu 2 zile inainte de data in care ar fi trebuit sa imi vina menstruatia, am avut un fel de spotting, o pata maro destul de mica. In plus am dureri groaznice de spate si ovare, dar asta presupun ca e din cauza faptului ca am un chist destul de mare. Vreau sa stiu daca aceste simptome sunt datorate faptului ca mi-am dat peste cap hormonii sau sunt normale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi în ce haos le- ai luat nici nu mă mir că ai tot organismu dat peste cap

| alina2k18 a răspuns:

Pai ai luat si pauza, iar le-ai reinceput, cam astea sunt efectele daca faci asa.
Du-te din nou la medic sa te evalueze si ia tratamentul ca la carte.
Banuiesc ca echo si analize ti-a facut, nu?