| anonim_4396 a întrebat:

Buna de curind in urma unei donari de singe am aflat ca am hepatita B medicul de familie (spania) mi-a zis ca virusul este activ DAR SA NU-MI FAC GRIJI pentu ca ficatul il am sanatos trebuie doar sa ma grija cu cei din jur este posibil sa am virusul si sa nu-mi faca nici-un rau si cum pot sa stiu daca vreodata ini afecteaza ficatul. nu mi-a recomandat nici-un medicament.analizele sunt acestea:Hbs Ag-pozitivo, Anti HBc-pozitivo, Anti-HBs-negativo, HBe Ag-negativo, Anti-HBe-pozitivo, GOT/ASAT-25, GPT/ALT-21.VA MULTUMESC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pisi dy a răspuns:

Transaminazele sunt bune. intr-adevar nu avea ce tratament sa-ti recomande in situatia ta. Daca tii neaparat, fa-ti ADN-VHB dar e destul de scump si nu prea e cazul. singurele lucruri pe care le poti face: mergi regulat si fa-ti analizele(repeta Ag si Ac), nu consuma alcool deloc (nici bere, cu toate ca e socotita inofensiva/aliment), nu te indopa cu medicamente dupa ureche, nu lua pentru raceli Paracetamol, mananca sanatos ca sa ai o imunitate buna( salate, fructe, legume) dar nu trebuie sa devii vegetariana sau sa mananci numai fierturi... daca vrei mai poti lua Liv52 o luna si luna urmatoare Silimarina (astea sunt protectoare hepatice). E obligatoriu sa ai grija de tine, ce mananci, sa te odihnesti, sa te protejezi cu prezervativ ( acum se observa ca cei care au hepatita B se pot imbolnavi usor si cu virus D care exacerbeaza boala )sa ai un psihic bun pentru ca in general reactivarile nu pot fi prevazute: uneori nu se reactiveaza niciodata, alteori de mai multe ori in viata.
Sanatate!