| INNA23 a întrebat:

Buna!
De fiecare data cand imi vine menstruatia ma doare in partea dreapta cu tot cu picior.
E ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Nu cred ca este asa grav, intreaba si un ginecolog, macar sa nu iti mai faci probleme din cauza asta si cand te doare ia o pastila de ibalgin si ai rezolvat problema

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Du-te la ecografie sa nu ai un chist la ovarul drept, durerile intr-o masura sunt normale dar sincer nu am mai la nicio fata sa o doara inclusiv piciorul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă eşti sigură că este vorba de un simptom pre/menstrual, atunci e posibil să ai o afecţiune a ovarului drept.

TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Presupun ca durerea este pe picior in spate, daca este asa este de la nervul sciatic, ceva preseaza nervul si doare tot piciorul, nu prea e bine, oricum antiiflamatoriile rezolva problema si sa te feresti de curent

| costivr a răspuns:

Analgezicele rezolva pe moment problema.
medicul ginecolog poate sa iti spuna mai multe nu se pot da tratamente fara consult.
nu glumii cu chestii de genul, pentru ca pot parea chestii ne insemnate dar nu uita ca esti mama si poate mai tarziu vei vrea sa fi si mamica... si poate asta o sa conteze

| AdryTheBest a răspuns:

Nu, nu cred ca e grav. Doar durerile normale. Incearca sa iei pastile pentru a calma durerea, cred ca ar ajuta.
In orice caz, daca nu te descurci intraba un doctor.
Succes!