| anonim_4396 a întrebat:

De ieri tot am înțepături în spate pe partea dreaptă în zona plămânului, mă înțeapă si când mă mișc sau respir mai adânc și parcă simt o durere si in umar si piept. Ce poate fi? Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este un junghi (durere intercostala); se formeaza la nivelul muchilor, si se datoreaza statului in curent sau cand faci o miscare brusca, fortata.
Se datoreaza si lipsei zilnice a exercitiilor fizice. Pentru ca aceste exercitii ajuta la "incalzirea" muschilor si articulatiilor pentru solicitarile zilei. Nu este rau sa le faci si acum. Facand o mica incalzire nu vei mai simti durerea atat de acuta. Este bun si un masaj facut cu ben-gay.
O sa treaca de la sine cam intr-o saptamana. Daca e prea rau mergi la medic.

| francut a răspuns:

S-ar putea sa fii racit. Asa de rau, incat ti-a afectat plamanul. Mergi si fa un control cat mai repede.