| claudiacla1610 a întrebat:

Buna, de la ce poate crește miopia? De la telefon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi si din nastere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este si ereditar.

| doctorandus a răspuns:

Da, dacă ești copil. La maturitate nu prea contează. Copiii trebuie să iasă afară, nu să stea toată ziua cu ochii-n mobil.

| Donsavas a răspuns:

Da

| brokxy a răspuns:

Da! Telefonul este mult mai periculos decat laptopul sau calculatorul! Toata copilaria am stat pe calculator. Nu am avut probleme cu vederea. Dupa ce mi-am luat telefon si am stat nonstop pe el si ziua si noaptea
Recomand sa stai mai mult pe laptop nu telefon

| Anonimacereajutor a răspuns:

Da se poate de la telefon. Eu pana in clasa a 9 a nu am purtat ochelari fiindcă nu am avut nevoie, in a 9 a am primit un telefon și stateam tot timpul cu ochii in el, și din aceasta cauza mi-am stricat vederea, acum port ochelari pentru distanță. Deci ai grija cât și cum stai pe telefon fiindcă îți poți strica foarte rău vederea...

| brokxy a răspuns (pentru Anonimacereajutor):

Da sunt de acord. Asa am patit si eu ca tine sad Si mai multi colegi de-ai mei si rude! Deci jur intr-o zi apar toti cu ochelari la ochi si cica au probleme cu vederea... Poate trebuia sa ii ascultam pe adulti si sa nu stam nonstop pe telefon ziua si noaptea sad

| claudiacla1610 explică (pentru Anonimacereajutor):

Aceeași chestie si la mine doar ca în clasa a 10