| carlyy1765 a întrebat:

Bună, de la soare se face cancer de piele? Am auzit ca dacă te expui mult la un soare puternic, asta se întâmplă. Acuma vreau sa va întreb, dacă eu practic tenis credeți ca pana acum, dacă nu m-am dat cu protecție solara, se poate întâmpla ceva? Adică eu acum în mai, jucam pe 23, 24, 25 de grade fără protecție solara. Se poate întâmpla ceva? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, expunerea la soare e un factor de risc pentru cancer.
cancerul nu se face brusc si obligatoriu daca te expui la un factor de risc.

foloseste creama cu protectie solara si o sa eviti un pericol... din multe altele.

| dullcat a răspuns:

Buna.In loc sa ramai la stadiul de auzit, mai bine citesti.Sunt o groaza de studii pe aceasta tema.Cine doreste sa se protejeze o va face, cine nu, ignora si zice ca faci oricum cancer de la orice, deci nu are sens. laughing Tu decizi daca vrei sa-ti asumi riscul acesta.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Nu trebuie să-ți faci griji! Oare demult cum se descurcau bunicii noștri? Nu știau despre creme solare; se dădeau cu untură de porc și lucrau de dimineața până seara. Folosește cremă protectoare de acum înainte și totul va fi OK! Numai bine!

| suntserios a răspuns (pentru Caro34):

Se descurcau greu... de aia speranta de viata a crescut in fiecare deceniu, ca am invatat sa ne protejam corpurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La asta ma întrebam și eu fiind ciclist și deja prăjit rău pe antebrațe.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Toți care au activități în aer liber trebuie să folosească creme speciale împotriva arsurilor de soare.

| AmandinaDragan a răspuns:

Uite aici:
https://adevarul.ro/......00201.html
80% sunt/erau sportivi.

| alisa201921 a răspuns:

Sincer nu cred, după cum știu cancerul de piele presupune un fel de alunițe. Dacă ai astfel de alunițe poți pleca la dermatolog sa verifice daca sunt alunițe sau celule cancerigene. Dacă nu stai mult timp la soare nu cred sa fie vreo problemă