| Queenz a întrebat:

Buna!
De la un timp cred ca am probleme cu vederea.
La televizor scrisul mai micut il vad cam dublu si nu prea bine, aceeasi situatie si la scoala la tabla.
Daca stau 30 min pe tel ma dor foarte tare ochii si ma dor cand ma uit la lucruri albe, gen caietul de la scoala sau idk.
Dimineata ma trezesc cu ei putin umflati, cu usturimi si mancarimi si daca incerc sa privesc in sus sau in jos ma dor foaaarte tare. Simt un disconfort constant.
Credeti ca este nevoie sa ma duc la un control pentru ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Ai miopie, si de mai mult timp.
Dioptriile vor continua sa creasca daca nu porti ochelari.
Poare sa apara si dezlipire de retina de la efort.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand:
TELEFONUL ESTE PENTRU CONVORBIRI, nu sa-ti strici pe el vederea ore intregi, zilnic!
Daca nu vrei sa ramai cu vederea distrusa, schimba-ti telefonul pe unul cu butoane!

Daca in decurs de 3-4 luni dupa schimbarea telefonului si exercitii de gimnastica de vedere nu-ti revine vederea, atunci mergi la un consult oftalmologic!

| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ci sigur trebuie sa faci un control la ochi. E clar ca ai probleme cu vederea.

| REMiXDJ a răspuns:

Nu strica sa faci un control oftalmologic.Este inceputul unor dereglari ca dioptrii la ochi si daca este depistata din timp dioptria de medic iti va face ochelari cu 2 lentile diferite.In foarte multe cazuri dioptriile nu sunt la fel la ambii ochi.Medicul te va pune intai cu ochiul liber sa incerci sa citesti cateva cifre si litere de pe un panou alb cu lutere si cifre negre.Trebuie sa nu te fortezi sa vezi, trebuie sa fii relaxat, care litere si cifre le vezi bine cu contur negtu si nu au ceata le spui care nu spui ca nu o vezi. Apoi doctorul iti va pune pe ochi niste ochelari speciali cu lentile care ele le poate schimba si vei citi din nou pe panou. Unde vezi litera-cifra negru de tot si foarte clar soui ca o vezi, unde nu spui ca nu.Doctorul va schimba la ambii ochi la acei ochelari speciali de 2 sau 3 ori cateva lentile care au un cod pe ele special de dioptrii. Apoi te va pune la un aparat cu un vizor unde iti va cere sa spui ce vezi, ce vezi spui, sau daca e ceva mai neclar spui cam ce ar parea sa fie, o sa fie ceva cu numere care o sa vezi ca ori e cifra 1 sau 7 sau ori e cifra 9 sau 8. Spui ce vezi dor clar. Apoi functie de aceste rezultate, foctorul v-a putea sa iti comande lentilele care iti trebuie.Osa te intrebe ce fel de rama la ochelari vrei, etc.Osa ai o discutie placuta ci doctorul oftalmolog ca nu te opereaza, ha ha.Important este sa spui corect doar ce vezi foarte clar. Daca minti te minti pe tine si oricum doctorul v-a observa diferentele la aparatul cu vizor in comparatie cu testul cu acei ochelari speciali.Ai grija de vedera ta ca e cea mai importanta.Un om cu o vedere proasta in anumite activitati poate face accidente cum ar fi condusul unei masini.