| loveyou99 a întrebat:

De marti (cred) ma tot doare piciorul. Ma doare in spatele la glezna. Deci cum vine glezna, in partea spre calcai.
Marti am avut "zi de sport" cu scoala si am alergat mult, sarit... etc. Miercuri nu am simtit ca ma doare (ptc. aveam febra musculara peste tot). Dar de ieri ma doare foarte rau, abia pot sa calc pe el sau sa il misc.
Poate fi vreun nerv incarligat sau ceva de genul? Cineva care a patit la fel?
P.S cand eram mai mica am facut un balansoar cu inca 5-6 fete si eu (de proasta ce eram) am bagat piciorul din greseala dedesubt (piciorul drept, adica asta care ma doare). Nu am fost la medic dar cam 3 luni nu am putut sa merg.
Poate sa fie din cauza asta? Sa ma duc la medic?
Multumesc si dau fundita love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, merge.http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/voltaren-comprimate-retard_9244, dar cu Fastum gel stiu ca trecea sigur. Si Bengay e bun. In orice caz, maseaza-ti foarte usor piciorul, nu doar locul dureros.Ci si din jur imprejur.

Uite si http://www.google.ro/......tp?/imgres pentru intinderea tendoanelor.

6 răspunsuri:
| loveyou99 explică:

Eu sunt in suedia, asa ca nu prea gasesc Fastum gel...
Asta poate este o intrebare stupida dar:
Voltaren merge? :*
Multumesc pentru raspuns love struck

| loveyou99 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc love struck

| loveyou99 explică (pentru anonim_4396):

A si ultima intrebare (scuze ca te sacai atata).
Pot sa folosesc voltaren daca am 13 ani? Ca de la farmacie scrie ca trebuie sa ai 14. Multumesc mult love struck

| floresdemayo a răspuns (pentru loveyou99):

Atunci, nu-l folosesti.Du-te la farmacia de acolo si cere altceva, care inlocuieste crema Voltaren, ceva pentru copii. Am citit prospectul si da, nu este indicata la copii aceasta crema. Te descurci oare acolo cu limba suedeza? M-am uitat eu, incearca sa-i dai in scris asa(daca nu te poti intelege) : smärta: stukningar, leder, vrickningar (barn)- adica pentru dureri de entorse, articulatii, luxatii (copii). Traducerea nu e de nota 10, dar va intelege farmacista de acolo, cat de cat. Mamica ta poate se descurca mai bine. Sunt atatea inlocuitoare de crema! E imposibil sa nu-ti recomande ceva. tu acolo n-ai un medic mai apropiat?

| loveyou99 explică (pentru floresdemayo):

Ma descurc foarte bine cu limba, din contra, mama nu se descurca la fel de bine. Dar o sa ii spun si o sa merg la farmacie, dar e cam greu cu piciorul asta al meu.
O sa vorbesc cu farmacista, ca farmacia e aporape. Dar din pacate nici macar nu stiu ce medic de familie am, noi de cand am venit aicia (de 4 ani) nu am avut nevoie de medic. Asa ca nu prea stiu unde sa ma duc. Multumesc mult si o sa ma duc la farmacie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru loveyou99):

Da, merge.http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/voltaren-comprimate-retard_9244, dar cu Fastum gel stiu ca trecea sigur. Si Bengay e bun. In orice caz, maseaza-ti foarte usor piciorul, nu doar locul dureros.Ci si din jur imprejur.

Uite si http://www.google.ro/......tp?/imgres pentru intinderea tendoanelor.

| loveyou99 explică:

Multumesc love struck
In vara asta am zis ca vreau sa ma duc sa imi fac toate analizele, pentru ca nu le-am facut de cand eram mica. Asa ca o sa imi fac si o radiografie la picior sa vad ce am ca uneori ma mai dor oasele de la picior sau simt ca si cum as avea un cui cand calc, dar decat cand sunt obosita sau il fortez prea tare. Multumesc pentru raspunsuri si am pus-o pe mama sa imi cumpere voltaren si sa fac cum mi-ai zis tu...
Multumesc mult :*