| CraciunFlavius1999 a întrebat:

De o saptamana am palpitatii si cresteri ale bataii inimii,insotite uneori de ameteli si furnicaturi in piept si umar brat stang, diaree si insomnie, raceala manifestata prin eliminarea de mult mucus si usoare intepaturi la plamani, fara chef de viata si lipsa de concentrare. Aceste manifestari ma sperie si nu stiu ce e cu mine. Precizez ca le am de o sapt accentuate si ma tem ...am facut ekg si a iesit super bine. Am 18 ani...stil de viata sanatos(nu beau sau fumez) si fac sport de 2 ani (sala), totusi cateva nopti nedormite si stres mare, efort fizic de la sala si altele ..totusi senzatiile sunt puternice mai ales acele furnicaturi din partea stanga si acel disconfort al inimii ..Adica vreau sa stiu parerile voastre. Ma panichez si imi fac filme ..de aici am si atacuri de panica, tulburari psihice. Ce sa fie? Spasmofilie? Astenie? Ceva grav? De ce dureaza atat?(o sapt) ma termina psihic. Daca imi puteti detalia putin parerile voastre m-ar ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alin131 a răspuns:

Salut! Cunosc pe cineva care are toate aceste simptome si imi este mult mai usor sa iti spun cum sa iti revii si cum sa treci peste.
Inima nu inteapa niciodata ci sunt intepaturi / dureri intercostale.
Plamanii nu inteapa. Ceea ce ai tu se numeste anxietate. Du-te la cardiolog si cere o ecografie de cord, acolo iti va demonstra ca ESTI sanatos. Atat timp cat ECG a iesit bine, nu s-au observat extrasistole sau modificari ale traseelor iti spun garantat ca inima ESTE sanatoasa! Ti s-a facut si saturatia? cred ca da, atat timp cat e peste 98 % plamanii tai sunt SANATOSI ( saturatia se masoara cu pulsoxiometru pe deget ).
Palpitatiile ( bataile rapide ale inimii, senzatia de aripa de fluture - zbatere a inimii ) sunt datorate anxietatii, TU esti sanatos! Ia magneziu, si Calciu, bea apa multa, evita cafeaua pe moment pentru ca este un excitant nervos. Dormi minimum 7 ore neintrerupte, odihna este foarte importanta, cauta sa nu te incarci negativ, sa nu stai nemancat, sa nu te enervezi sau sa te stresezi pentru ca astea duc la batai rapide ale inimii. Ce inseamna batai rapide? Cate? Sub 120 nu e nimic alarmant, iar daca ai o inima sanatoasa, sub 170 nimic nu se intampla. Stiu ca ai senzatia ca o vei lua razna, ca vei muri, dar NU este adevarat. Iti spun sigur ca este anxietate. Nu te du la psihiatru, la varsta ta nici nu iti va da medicamente pentru ca cele psihiatrice dau dependenta si nu de asta ai nevoie la 18 ani. Ia de la plafar, antistresante pe baza de plante doar, pe ceaiuri de tei, sunatoare, talpa gastei. Multa rabdare pentru ca iti spun din sursa sigura, ca trec. Ce ai tu nu e o boala, e doar o reactie a corpului tau la stres, si epuizare mintala, Spasmofilie nu e! Nu te speria, nu vor trece in 2 - 3 zile, dar NU sunt periculoase deloc starile tale. Umarul, sau sub bratul dor, furnica, in cazul tau, doar de la tensiune facuta pe fond de frica. Elimina frica si atunci iti vor trece cu 50% starile care le ai.
Astept vesti.
Iti doresc multa sanatate.

PS: anxietatea si atacurile de panica sunt mana in mana si pot da stari precum :
- palpitatii
-hiperventilatii
- maini reci sau umede
- bufeuri sau frisoane
- tremur de la varsarea de adrenalina in corp
-frica de moarte
- frica de a nu innebuni
- ipohondrie - frica de a avea anumite boli nedepistate de medici
- etc

1 răspuns:
| zăGhost a răspuns:

Poate esti meteosensibil, combinat cu anxietate, care agraveaza. Asta ar explica putin, la cum s-a schimbat vremea in ultimele saptamani.