| anonim_4396 a întrebat:

De săptămână trecută nu mai simt gustul la carne, orice fel de carne (șuncă, cârnați, parizer, piept de pui, carne de porc ect.) simt la toate un gust de stricat în gura. La fructe, legume și dulciuri simt gustul lor, doar la carne nu. As vrea sa știu dacă a mai pățit cineva asa și ce a făcut. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu am mai mâncat carne.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai corona, pierderea mirosului e unul dintre simptome, si asta duce si la pierderea partiala a gustului

| Cristian21111 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Miros am.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Cristian21111):

Ok, atunci nu stiu, sper sa iti raspunda cineva!

| Yuoia a răspuns:

Este unul dintre simptomele coronavirus. Fa-ti testul cat mai repede, sa nu se agraveze.

| gigite a răspuns:

Nu mai trebuie,.
fara numar, numai koi'videt,... este soro'...

| t030r a răspuns:

Am avut si eu. E parosmie (perceperea unui miros fals si automat si gustul aromei de mancare e fals). Mie aproape mi-a trecut cu vitamine si paracetamol. Daca ai avut si pierderea mirosului atunci e sigur covid. Dureaza cel putin o luna sau mai mult pana la revenirea normala.

| Th3P1an1sT a răspuns:

Ai avut covid? Ți-ai făcut vreun test care sa confirme faptul ca ești pozitiv sau negativ in ultimele 6 luni? Dacă nu ți-ai făcut testul este posibil sa fii fost asimptomatic și sa fii avut. Prietenii mei inclusiv iubita mea au rămas cu aceste sechele după ce au avut covid și se manifesta diferit de la persoana la persoana. Sfatul meu este sa te duci sa faci un test rapid covid( antigen) durează 5 secunde și este in jur de 100 de lei +/-. Dacă iese negativ, fa-ți niște analize și vei afla cauza detaliat. Pot fi multiple cauze. Sănătate!

| Darkwish90 a răspuns:

La mine au rămas astea după covid, și a trecut totuși o perioadă destul de lungă...