| wolfves a întrebat:

De vreo 2 ani am probleme cu spatele.
Motivele presupun ca ar fi caratul ghiozdanului pe care eu il simt greu, postura necorespunzatoare si lipsa de miscare.
Acum, cu ghiozdanul nu prea am ce sa fac. Chiar daca mi-as lasa caietele si cartile in dulap la scoala, tot ar trebui sa mai car din ele acasa sa invat sau sa imi fac temele. Doar de la anul as putea sa merg cu masina. In plus, eu nu inteleg de ce ghiozdanul meu e mereu mai greu decat al celorlalti, chiar daca si ei au toate caietele si cartile la ei. Eu am un ghiozdan bun, cu spuma din aceea la spate (nu stiu cum sa spun). Oricum, de un an, a inceput sa ma doara in zona omoplatului stang cand il caram (de obicei la intoarcerea de la scoala). Cand sunt cu cineva, parca nu ma mai doare asa tare, pentru ca vorbim si cam uit de asta, nu stiu, dar depinde si de persoana.
Cu pozitia, niciodata nu cred ca am stat corect, mama imi spune ca nu merg dreapta. Dar nu pot pur si simplu sa stau cu umerii trasi pe spate : parca arat ciudat, stau fortat si nu e o pozitie naturala pentru mine, adica trebuie chiar sa ma chinui sa stau asa si sa am grija mereu, plus ca parca ma doare cand stau asa.
Acum pe partea de lipsa de miscare, da, mai mult stau pe scaun si intinsa in pat. Cand merg, e totul bine, dar cand stau mult in picioare intr-un loc, incepe sa ma doara, iar dupa cand merg e mai bine si se duce durerea. Din nou, pare sa fie mai usor de suportat cand sunt cu cineva.
Si acum ultima problema, cateodata, dar foarte rar, ma mai doare seara cand stau intinsa in pat pe telefon. Eu mai schimb pozitia in care stau, oricum de obicei nu ma doare. Ieri am fost in mall si m-am chinuit cam rau, nu trebuia sa ma imping asa tare. Am mers si am stat in picioare vreo 2-3 ore pana cand a inceput sa ma doara spatele chiar si cand mergeam (asta nu se intampla chiar mereu), desigur inainte m-a durut cand stateam intr-un loc. Dupa, am stat jos pe o banca cateva minute, am mai mers vreo 20 de minute si dupa am stat jos in metrou. Totul ok acasa, pana seara. A inceput sa ma doara parca dintr-odata, mai crestea durerea, dar pana intr-o limita. M-am mai ridicat in fund, am mai schimbat pozitia. Tot m-a durut, dar cand am mai schimbat pozitia a fost mai bine (la inceput cel putin).
Mai mentionez si ca ma doare la mijlocul spatelui. Si cand ma aplec si stau ceva timp acolo (chiar si cand ma aplec asupra unui scaun sa asez ceva pe el, deci nu chiar atat de jos), dupa ce ma ridic simt cum ma doare putin si nu pot sa ma indrept pe loc. Am 17 ani.
Ceva idei ce pot sa fac? As prefera niste exercitii de facut in casa, nu vreau sa ies afara si nu prea cred ca m-ar ajuta (adica si in timpul scolii tot am acele simptome si atunci ies zilnic din casa). Si fara doctor, din moment ce mor de frica acolo. Si nu cred ca ar ajuta nici masajele pentru ca m-ar durea sa ma maseze cineva (eu nu pot sta nici pe spate prea mult in pat, ma doare cand ma trezesc si sunt in pozitia asta - nu se intampla prea des totusi).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. rucsacul TREBUIE sa il tii/porti deasupra feselor (scurteaza lungimea bretelelor)! este cazul sa dormi pe o saltea gonflabila, umflata nu prea tare. Vei observa o imbunatatire/diminuare a starii de discomfort

1 răspuns:
| Sn4k3 a răspuns:

Pai daca nu poti sa stai nici pe spate in pat inseamna ca ai probleme destul de grave deja, mai ales daca nici nu poti sa stai dreapta sau cu ghiozdanul in spate. Trebuie neaparat sa te duci la doctor, sa vada ce ai si sa iti recomanda el niste exercitii, sa-ti arate in ce pozitie trebuie sa stai etc. N-are de ce sa-ti fie frica, e mai eficient, mai rapid si mai sigur. Chiar nu vad de ce nu te-ai duce, mai ales la problemele pe care le ai, caci nu e normal.