| anais13 a întrebat:

De vreo 3 luni, am sângerări vaginale in afara menstruației. Nu e o sângerare asemănătoare cu menstruația, nu e mare ca și cantitate și nici nu e fluida. Seamănă mai degrabă cu secrețiile normale, doar ca acum e sânge. Menționez ca am viața sexuală începută. S-a mai confruntat cineva cu acest tip de problema, sau știe cineva ce ar putea fi?
(Ps. Nu am timp acum sa merg la un control, abia peste câteva luni o sa pot)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu iti poate spune nimeni pe internet ce ai. Este nevoie de un examen ginecologic, analize si apoi sa ti se dea un diagnostic si tratament.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi asa sa faci sa nu te duci la doctor, si cand te vei duce o sa i ti zica doctorul măi dragă ai venit prea tîrziu la mine din păcate nu se mai poate face nimic. De ce nu mergi la medic? Nu esti in țară nu? Este mai importanta sanatatea decat orice altceva, iar peste cîteva luni deja poate fi prea tîrziu, dar daca tie nu i ti pasă asta e.Du te cand vre itu.

| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile intre menstre nu sunt niciodata de bun augur, semnalizand probleme grave, precum: chisturi ovariene, fibroame, tumori, rani pe colul uterin.
Este indicat sa mergi la medicul ginecolog pentru investigatii medicale, inainte ca problema ta sa evolueze si sa se agraveze, sau sa fie prea tarziu. Unoeri in doar cateva luni se trece rapid de la un stadiu incipient la unul avansat si foarte grav, asa ca, iti faci timp si ajungi de urgenta la medic, ca problema asta nu poate astepta.
Sanatate maxima!

| corbulalbrosu a răspuns:

Orice sangerare indiferent de durata sau intensitatea cu care se manifesta, care se produce in decursul ciclului menstrual, dar in afara procesului menstrual, reprezinta un semnal de alarma care trebuie luat in seama neintarziat si necesita prezentarea cat mai urgenta la ginecologie pentru consultatia de specialitate. Orice amanarea a prezentarii la consultatie si mai ales cu cateva luni s-ar putea sa reprezinte un factorul agravant intr-o foarte mare masura. Multa sanatate!

| anais13 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu știți cumva de la ce ar putea fi? Măcar o idee sa-mi fac.
Menționez și ca nu am absolut niciun fel de durere și ca menstruația e normala

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anais13):

Acceseaza si citeste urmatorul articol, al carui autor este Dr Bruja Alexandra Medic Specialist Obstetrica – Ginecologie
https://neuropain.ro/......nstruatii/
Vei intelege ca pot fi foarte multe cauze, care pot fi determinate doar in urma unei consultatii ginecologice si a unei ecografii efectuate de un medic spaecialist. Sanatate!

| Fatamuntilor a răspuns:

Anul trecut cam vremea asta am fost intr-o situatie oarecum asematoare.
Menstruatia mea dureaza undeva pe 4-5 zile.Dar nu se mai oprea sangerarea, Curgea putin si tot timpul aveam impresia ca e ultima zi si am amannat vizita la medic.In cele din urma am fost, am facut un consult si m-a internat.
La mine s-a descoperit un fibron, dar apropindu-ma de menopauza nu a fost nevoie de interventie.
In salon cu mine mai erau femei cu probleme asemantoare.
Cauzele pot fi multiple si doar consult poate stabil cauza!
Eu zic sa nu mai amani si sa te prezinti cat mai urgent la medic!

| anais13 explică:

Ti-au murit toți neuronii scriind asta. Sunt amândoi trecuți de majorat. Pa! happy

| răspundtot a răspuns (pentru anais13):

Am văzut anais 13 ce era să cred când ai spus că v-ați început viața sexuală? Oricum chiar de la aia încă poate fi