| createdin1987 a întrebat:

De vreo 7 ani am un fel de neg la tampla (cred ca de la o lovitura din cate imi aduc aminte) ce nu depaseste 6mm, e ca ceara maro inchis cateodata e deschis in funtie de lumina.Din prostie am incercat sa-l curat cu spirt si l-a iritat foarte mult, s-a inrosit pe margine si a crescut doar in inaltime.De vreo 2 zile e tot asa umflat, i-am pus ulei de seminte de cannabis ca anti-inflamatoriu. Este vreo reteta sa-l scap de el sau macar ce pot face sa revina la normal sa nu mai fie "bombat"? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Negii sunt cancerigeni, daca isi schimba structura si forma. Nu-l atinge si nu mai pune nimic pe el, lasandu-si sa-si revina.
Iar pe viitor, sub nici o forma nu-l atinge cu nimic.

| alina2k18 a răspuns:

Du-te la dermatolog ca sa stabileasca clar ce fel de excrescenta e acolo si cum o poate trata/indeparta prin cauterizare, chirurgical, laser.
Nu mai umbla acolo.

| Simpatic a răspuns (pentru alina2k18):

Fata a zis-o bine!