| NuDauNiciunNume a întrebat:

Buna! De vreo luna de zile am inceput sa mananc in deficit caloric si sa fac aproximativ 30 de minute pe zi sport, 4-5 zile pe saptamana. In timpul saptamanii este ok, ma simt motivata si mananc cum trebuie si mananc doar cate un mic dulce pe zi, spre exemplu un baton mic de ciocolata sau o eugenie. Insa de cand am inceput aceasta,,dieta" m-am gandit ca o data pe saptamana sa imi las liber sa mananc si ceva ce imi place mult, adica shaorma/fast food/pizza, asa ca am ales ziua de sambata sau duminica. Problema este ca sambata ziua daca inca ma tin de,,dieta", seara mananc pana crap chipsuri si cornuri si cartofi si shaorma (pe care mi le iau atunci) si duminica la fel pe timpul zilei si seara. Asa ca reiau ciclul acesta iar si iar... Daca pana vineri reusesc sa ajung la 58, 4 kg, pana luni deja pun la loc si ajung la 59, 8 si tot asa se intampla de fiecare data. Cum sa reusesc sa ma abtin in weekend de la prostii? Problema este ca vine si prietenul meu la mine in weekend si ne luam prostii gen popcorn si chipsuri inainte de film mereu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Am vazut un film, cu lupte greco-romane la adolescentii americani, cand era limita clara de greutate, si urmau o dieta extrem de dura, iar la sfarsit aveau destula energie cat sa mai faca si competitia, iar in seara aia se ingraseau 7-8kile, mancand pizza si alte prostii

deci "dieta" ta e degeaba, mai bine mananci bine toata saptamana, ca sa nu ai pofte nebune duminica, decat sa faci socuri alimentare, care sunt si mai rau

iar ca sa nu mananci aiurea duminica singura solutie e propria ta vointa, nimic altceva nu exista, imi pare rau, si eu imi doresc magie, si nu numai ca sunt gras ca dracu, dar nu exista

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mănânci da nu mai mânca atât de mult. sau ia-ți o gustare sănătoasă și mai alternează cum ar fi semințe crude : caju, migdale, nuci, floarea soarelui crude etc. ori fructe.
și mănâncă mult înainte de acele momente (în special o masă care conține mai mult carne întrucât e mai sățioasă) ca să nu mai fii tentată să ronțăi atât

| Adry05 a răspuns:

Wow, răspuns de useru anului laughing eu mă întreb cum a putut vota lumea așa ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mananc pana crap
Aici este problema. Aici crapă.
Prostii vine de la prost.

| Emma30555 a răspuns:

Nu mai exagera nici în weekend, mănânci dar puțin. Mănânci popcorn dar renunti la cipsuri, mânaci o ciocolata dar renunti la cornuri. Consideri ca nu mai exista. Nici nu știu ce îți place la cornuri și cipsuri sunt alte dulciuri mai bune și mai sănătoase.

| Dandinelle a răspuns:

Gândește-te la niste snackuri mai sănătoase, gen alune fara prea multa sare, nuci, ceva fructe.
In rest o dieta buna merge cu sport. Fă-ți o rutină cu ceva mișcare în fiecare zi măcar 10minute.
Cum ai explicat tu nu are cum sa dea prea multe rezultate

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Simplu.Nu mai mananci si gata.