| Nnnnnnnn a întrebat:

Buna,deci acum ceva timp mi-a apărut o "buba" roșie la subraț după ce m-am ras, seamănă cu un cos, nu prea seamănă cu hidrosadenita (cel puțin din pozele pe care le-am găsit) ce ar putea fi și cum aș putea scăpa de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să putem măcar să fim suficient informați, fă un selfie și postează pe Imgur.

| anonimg a răspuns:

Dacă este dureroasă poate fi un furuncul (un coș mai mare).
Pentru liniștea sufletului tău, mergi la medic.

| Nnnnnnnn explică (pentru anonimg):

La fel nu prea seamănă cu ce am e că un cos doar că este gol, dacă înțelegi că o umflatura care doare cand o atingi

| anonimg a răspuns (pentru Nnnnnnnn):

Nu te costă nimic o vizită la medicul de familie.

| Demidol a răspuns:

"Buba" aia s-ar putea sa fie un frumusel de furuncul, facut de la antiperspirant. Mergi la medic sa scoata infectia. Orice ai avea, tot medicul o rezolva.

| Nnnnnnnn explică (pentru Demidol):

Am văzut câteva imagini cu furuncul dar nu prea seamănă cu ce am eu, e că o umflatura care doare când o atingi
Poate e un furuncul dar cele mai multe poze arătau ceva asemănător cu un cos

| Demidol a răspuns (pentru Nnnnnnnn):

Da, furunculul este un cos mai mare, cu mai mult puroi. Si este dureros, foarte dureros. Nu trebuie sa arate ca in pozele altora. Unele ies la suprafata, altele stau sub piele. Tot la medic ajungi.

| Nnnnnnnn explică (pentru Demidol):

Mm...la mine e ceva mai mic ca un cos obisnuit, si nu se simnte ca ar avea puroi ca la un cos, la "varf" are ..cum sa zic sti când iti curge sange se face crusta sau ceva de genul(nu prea stiu cum sa ma exprim ^_^)mai negru... sper sa intelegi la ce te referi
O sa ma duc la medic sa vad ce este