| loggertiffman a întrebat:

Deci.....am 12 ani a venit vacanta de vara si eu sunt grasa deci....tre sa slabesc! mi-am facut un program:dimineata cum ma trezesc beau 1-2 pahare de apa de la izvor la temperatuta camerei, dimineata mananc un mar o banana si eventual cereale fitness. Dupa ce am mancat ma duc in curtea scolii si alerg cel putin 10 cel mult 15 ture de teren(fac o tura stau pauza sau cateodata chiar 2 ture si pauza).de pranz mananc dar NU MA SATUR.Incerc sa renunt definitiv la dulciuri si la paine doar ca la paine e un pic mai greucryingpe la ora 19 pana pe la vreo 22:30 ies afara cu bicicleta sau mai rar pe role(in nici un caz pe jos ca daca merg pe jos nu fac miscare macar asa cu bicicleta...)si cand ajung acasa eventual beau un Actimel cu fructe.Mi-e putin greu sa ma tin mai ales dimineata mai mananc un covrig de la Gigi, mai cumpara bunica mea rosii proaspete si nu ma pot abtine sa nu mananc cu putina slaninuta... crying(((e greuuuuu! sapoi si cu alergatul!cryingIntrebarea mea estebig grinaca mentin programul si,, dieta" ata pot sa slabesc intr-o luna cel putin 5 kg? vreau ca in toata vacanta sa slabesc cel putiiiin 10 kg! sau .....nu stiu,...crying((((((spuneti-mi ce trebuie sa schimb la programul meu sau voi cum ati facut daca ati facut! pliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiz e URGENT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

laughing
Copile,ai 12 ani tongue
Ai nevoie de vitamine, nu de apa de izvor, banane si Actimel.
Apa...n-am nimic cu ea.Bea cat mai multa.Numai sa nu fie minerala.
Bananele...au amidon in concentratie destul de ridicata+zahar, deci ingrasa.
Actimel ala...are 2% sau 3, 5% grasime. Daca vrei sa slabesti mananca iaurt cu concentratie 0, 1%.
Fa sport, mananca dimineata si eventual nu te "indopa" seara.
La 12 ani,nu ai nevoie de diete,dar nu strica sa realizezi ca painea aia consumata aiurea, dulciurile la orice ora si cand iti vine pofta, pe parcurs se depun in strat adipos pe solduri, fund si abdomen.
Eu nu cred ca esti grasa, cum zici tu.Cred ca exagerezi,si sa te abtii putin e cheia in tot.
Du-te de fa inot,la strand,piscina,alearga, fa un sport, sa-ti obisnuiesti corpul, ca apoi nu mai e asa greu.
Si nu cumva sa te infomoetezi, ca-ti dai stomacul peste cap!

| loggertiffman explică:

Multumesc pentru raspunsurile date! dar cred ca o sa apelez la un medic nutritionistwinkinge cel mai bine

| Chaterinna a răspuns:

Sunt multe recomandari pentru slabit pe site-urile specializate, dar la cei 12 ani ai tai ai avea nevoie si de un adult care sa te ajute. Nu ma intelege gresit, dar cunosc oameni de 30, 40 de ani care fac greseli mari in ceea ce priveste nutritia si dietele si-si pun astfel in pericol sanatatea. Exista insa principii de baza ( sport, hidratare ) si vad ca pe unele ti le-ai insusit, iar asta e un bun inceput. Daca vrei sa mai discutam despre subiectul asta, da-mi de veste printr-un mesaj privat.

| toffycaramel a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, cel putin eu ca sa slabesc fac foamea laughing desii e greu sunt constienta ca trebuie s-o fac si pe asta :d, dar depinde nu orice organism rezista, nu recomand la nimeni :-s

| ronda a răspuns:

Nu e chiar sanatos, cum vreai tu sa slabesti, fiindca si medicii au confirmat ca trebuie sa mincam pine cel putin o bucata pe zi.