| Helpme1244 a întrebat:

deci de vreo 5 ore dupa ce m-am trezit ma cam doar in partea dreapta, ar avea ceva legatura cu parul, deoarece m-am dus la friezerie ieri
si am auzit mai demult ca se poate lipii de ficat?
va rog sa ma ajutati! nu ma doare chiar asa tare doar cand ma misc! dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu are nici o legătură părul cu ficatul sau cu oricare alt organ (în afară de pielea de pe cap); nici măcar dacă ai înghiți un fir de păr, acesta nu ajunge la ficat.
Trebuie să mergi la medic. Ar trebui să suni direct la salvare la 112 și să nu mai pierzi timpul la medicul de familie dacă spui că te doare așa rău. Este posibil să fie durerea de apendicita, durere care se poate simți oriunde in jurul abdomenului.
Splina te-ar durea doar dacă faci un efort fizic intens.
Trebuie deci să vorbești cu părinții tăi și să sune la 112.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te doare foarte rău, chemi salvarea. Dacă te doare dar nu foarte tare dar nici nu trece, te programezi la medicul de famlie sau la cabinetul școlar la un consult. Nu te mai lua după toți, o vizită la frizer nu are cum să afecteze ficatul.

| Demidol a răspuns:

Daca ai dureri, mergi la medic cat mai repede.
Ai auzit tu ceva la frizerie, dar nu tot si nu bine. E vorba de parul de la animalele de companie care poate fi inghitit sau aspirat (tras pe nas).