| Fumiko a întrebat:

Buna,deci eu de cand eram mai mica in pusc oasele, mai ales degetele de la maini, gatul si spatele.De ceva vreme ma doare spatele mai ales cand stau cu spatele garbov,sper sa intelegeti la ce ma refer, si abia rezist sa stau la scoala inbanca, uneori mai stau si cu spatele drept si tot ma doare si tot ma doare dar mai slab.Ce sa fac incerc sa ma las de am pusca oasele dar nu pot.Heeelp...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lipsa mare de calciu in oase!
Fac pariu ca nu prea consumi lactate (lapte, cas, branzeturi, unt, smantana etc).
Ai sanse ca dupa 30 ani sa umblii cu carje sau pe scaun cu rotile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se zice pusc oasele, sau pușcă oasele, ci se zice oasele troznesc, nu le mai troznii de la degete ca slăbesti articulatiile.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles, scrie te rog romaneste pentru ca nu inteleg ce inseamna "pusc".

| CuriousStuff a răspuns:

"Puscatul" oaselor nu are nicio treaba cu durerile, nu exista studii care sa confirme ca "puscatul" incheieturilor duce la boli articulare.
Daca te doare spatele cauze pot fi cu sutele. Daca ai ridicat ceva greu recent ar putea sa fie de acolo... Depinde si ce te doare, ca tu poti sa percepi o durere musculara ca fiind una de coloana, sau o durere de rinichi... sau altceva. Pentru asta trebuie sa mergi la medic, sa vezi exact ce te doare si ce e de facut.
Multa sanatate.

| untu a răspuns:

Mergeti la medicul de familie ca ai artroza sau artrita (probleme cu articulatiile)!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ce inseamna pusc oasele sau pusca oasele. Mergi la medic sa nu ai hernie de disc