| anonim_4396 a întrebat:

Bună, deci încep cu problema cea mai importantă din viața mea la moment. Totul s-a început când aveam 15 ani (țin să menționez că acum am 18), mi-au început foarte tare a "chiorăi" mațele și atunci era numai când îmi era foame. Până la 15 ani puteam să răbd foamea, nu aveam probleme, dar acum la 18 ani aceste sunete au devenit din ce în ce mai puternice și au început să apară fix 2 ore după ultima mâncare. Trebuie să mănânc vrând-nevrând doar pentru a liniști stomacul. Da, știu faptul că fiecare om are un stomac și are aceste sunete când îi este foame, dar la mine sunt foarte și foarte tari, îmi provoacă disconfort. Ele vin chiar din stomac, când mănânc îmi trece, dar până atunci vine câte un val, adică eu simt că trebuie să se audă și parcă mă doare un pic în stomac, dar când se aude sunetul până la urmă mă lasă. Aceste sunete apar la o diferență de 2 minute între ele. În ultima vreme simt că apar niște bule de aer pe care dacă le împing cu mână ele se duc, ele apar atunci când apare senzația aceasta de "chiorăit". Eu mă strădui să mănânc mereu pentru a-l liniști, dar în timpul orelor nu prea reușesc să mănânc, chiar și când ies la o plimbare, nu pot sta mai mult de 2 ore fiindcă se începe și trebuie numaidecât să mănânc ceva. Am fost la mulți medici gastrologi, care mi-au spus că trebuie să am mereu mâncare la mine sau care nici nu m-au ascultat și mi-au spus că sunt niște bolborisme din intestine. Dar de fapt nu e din intestine, e chiar din stomac și dispare odată cu mâncatul. Sunt foarte stresată, trebuie să apăs cu mâna pe stomac ca să se mai liniștească. Nu pot mereu și peste tot să umblu cu mâncarea din urmă, mai ales se apropie examenele de bacalaureat, eu și așa cu greu am stat 2 ore la examenele din clasa a 9-a, din cauza problemei, dar nu-mi imaginez ce voi face mai departe. Am prieteni care pot să nu mănânce o zi în treacă și stomacul lor e ok, nu provoacă așa sunete. De ce anume la mine se întâmplă asta? Sunt ceva pastile? Chiar nu știu cu ce poate fi tratată această problemă. P.S - mă încomodează foarte tare sunetele, pentru că sunt foarte, foarte puternice și chiar auzite de toți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai manca fiindca nu-i normal si ncii sanatos sa mananci la 2 ore, bea un ceai cald cand ai gaze sau iti choraie matele, cat poti tu de fierbinte, ca stomacul sa se potoleasca si acele gaze sa se elimine.

| anonimg a răspuns:

O perioada am luat si eu niste pastile antibalonare de la dacia plant, si au avut efect. Dar nu le mai gasesc pe acelea.
Vezi pe unde se afla produsele dacia plant in localitatea ta.
https://www.daciaplant.ro/......ult/index/

| raMLesS a răspuns:

Daca te caci se mai intampla asta? Cel mai probabil ai mult aer in intestine, caca-te, screme-te calumea, sunetele ar trebui sa dispara.

| AlinMrs a răspuns:

Poate fi cauzat de la obezitate, fumat, consumat alcool, sedentarism, stilul alimentar, etc.
Eu iti recomand sa schimbi una sau mai multe din cele mentionate daca te regasesti.

| Lore2005 a răspuns:

Du-te neaparat la medic, nu mai astepta! Se poate agrava