| Nsusbzhusnwsu736363 a întrebat:

Bună! Deci pe bunica mea a muşcat-o(a bagat colţii) cainele meu(menționez faptul ca acesta nu a intrat in contact cu alti caini si are un vaccin facut acum cativa ani).Ar trebui sa se duca la spital sa faca antitetanos? Dar aceasta are probleme cu inima, diabetul, rinichii, etc. Mai menționez ca nu a mușcat-o tare. Este vaccinul acesta sigur pentru ea daca are aceste probleme de sănătate? DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vaccin antitetanus se face in caz de ranire cu METALE oxidate, ruginite.

In caz de muscatura animalelor (daca si sangereaza) se face vaccin ANTIRABIC, mai ales daca animalul are comportament neobisnuit de agresiv, are spuma la gura.

| darrio2007 a răspuns:

Antirabic. Antitetanos face doar daca acel caine a avut dintii ruginiti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă a străpuns pielea, antirabic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Antitetanos e un vaccin simplu, care se mai face si periodic, pentru cei care se accidenteaza des (plagi). Ca mecanic cred ca ar trebui sa-l fac periodic laughing
Dupa muscatura de caine, normal se face antirabic, un vaccin mult mai complicat. Daca stii ca nu e bolnav cainele, si nu a avut de unde sa ia rabie (prin muscatura altui caine/vulpe/lup), dezinfectati muscatura pana se vindeca, si educati catelusul.
Recomand bocancul si un baston de cauciuc. Te opresti cand se ghemuieste la comanda.

| Denisa0954 a răspuns:

Depinde cat de gravă e muscatura. A dat sângele? Dacă a curs sânge, e necesar vaccinul antirabic si antitetanos