| Chérrrie a întrebat:

Deci sa va spun problema mea. Pana anul trecut eram obsedata de greutatea mea. Aveam 44 de kg si 1, 58 m. Eram mai slaba si imi doream mereu sa ma ingras,macar cateva kilograme,dar oricat as fi mancat, nu reuseam asta. Dupa un timp, am intrat la liceu si uite asa s-a produs schimbarea..am inceput sa iau in greutate fara sa imi dau seama. Mergeam cam de doua ori pe saptamana la pizza cu colegii, mancam cand apucam, nu conta ca era 22 ceasul si tot asa.
De la un timp s-a intamplat alta chestie. Simt mereu nevoia de ceva dulce..nu ma simt bine daca nu mananc ceva dulce. Ma simt fara chef de viata si chiar trista..Erau perioade cand mancam si cate o ciocolata pe zi + multe alte dulciuri. Asta pentru ca eu mereu am in casa dulciuri, mai ales ca am rude in strainatate care imi trimit mai mereu dulciuri. Am avut perioadele cu tezele, nopti nedormite..eram suprasolicitata si mancam in prostie. Si uite asa am devenit dependenta de tot ce tine mancare..si asta s-a intamplat treptat.
Abia acum am constientizat asta si trebuie sa fac ceva. Stiu ca totul pleaca de la creier. Trebuie sa imi impun mie,in sinea mea sa o iau mai usor cu mancarea. Sa mananc mai putin si fara dulciuri. Usor de zis,greu de facut. Totusi,de vreo cateva zile am inceput sa fac asa:
-Inlocuiesc dulcele cu fructe(in general mere,cirese, portocale)
Cand simt nevoia de ceva dulce, mananc un mar. Deci consum cam 2-3 mere pe zi.
-Cand chiar nu ma mai pot abtine de la dulce imi iau o eugenie sau tot ceva in cantitate mai mica.
-Dimineata nu mananc nimic. Nu obisnuiesc sa iau micul dejun.
-La scoala treaba sta cam asa: uneori imi iau un mar sau cateva rondele de grau expandat si incerc sa ma abtin cat pot de le dulciuri. Sunt zile cand am un program mai incarcat si atunci imi iau un sandwich cu pui,fiindca mi-e chiar foame.
-Nu beau sucuri. De niciun fel. Doar apa si ceai,cand sunt acasa.
-Am exclus tot ce tin de fast-food:pizza,hamburger,kebab (inainte mai mancam la fast-food)
-Cand vin eu de la scoala, adica la ora 3, iau masa. Si mananc mancare gatita. Dupa masa simt mereu nevoia de dulce,deci mananc un mar.
-Cobor cu o statie mai departe de casa mea,asa mai fac putina miscare.
-seara nu prea mananc. Doar daca insista ai mei,fiindca ma bat la cap sa mananc sau au gatit ceva bun, de la care nu ma pot abtine. Pe la 19, cam asa mi se face foame si mai mananc ceva fructe.
Apa pe parcursul zilei nu prea beau, doar cand mi-e sete. Dupa amiaza fac si o jumatate de ora de sport. Fac exercitii usoare, si uneori mai alerg.
Am 15 ani si recent m-am cantarit. Am 50 de kg si 1, 63 m. Stiu, dupa calcule ar trebui sa am cu 3 kg mai mult,ca sa fie o greutate buna. Dar la mine se vede faptul ca sunt putin plinuta(mai ales in zona soldurilor si a coapselor), nu sunt asa grea in oase, am si burtica. Si as vrea sa mai slabesc 2 kg sau macar sa ma metin. Ce ziceti? E bine asa cum fac? O sa ma ajute la ceva "regimul" asta care l-am scris aici? Nu e chiar un regim, dar tinde sa fie.
Multumesc anticipat pentru raspunsurihappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Danutul22 a răspuns:

Pana la urma, cred ca pofta ta de dulce nu e asa de bizara, pentru ca sari practic peste 2 mese din zi, cea de dimineata si cea de seara, iar organismul iti "cere" energie, prin pofta de dulce. Esti in crestere, deci e absolut esential sa mananci echilibrat in aceasta perioada critica din viata ta, perioada cand se formeaza organele, scheletul, sistemul nervos, treci de la un corp de copil la unul de adult si ai nevoie de foarte multa energie numai pentru a sustine aceste transformari. Adauga neaparat o masa de dimineata si una de seara. Uite un instrument prin care sa-ti calculezi necesarul energetic in functie de activitate (daca ai idee cate calorii mananci zilnic, sau poti sa stai sa evaluezi numarul de calorii timp de o saptamana). Desi nu ai astfel de probleme ca cele din site-ul acesta, poate te inspiri din informatiile de acolo. Ai aici un plan de masa general: http://anorexie-bulimie.ro/forum/viewtopic.php?f=41&t=102, gasesti si planuri de masa mai individualizate aici: http://anorexie-bulimie.ro/forum/viewtopic.php?f=41&t=101. Sper sa te ajute, asa orientativ.

| AjutorAnorexieBulimie a răspuns (pentru Danutul22):

Am uitat sa-ti postez link-ul catre calculatorul de necesar caloric: http://www.anorexie-bulimie.ro/......etice.html - si un calculator de Indice de masa corporala: http://www.anorexie-bulimie.ro/imc.html, care te va linisti: esti chiar slabutza.

| AjutorAnorexieBulimie a răspuns (pentru Danutul22):

Am uitat sa-ti pun linkul catre instrumentul de masurat necesarul energetic: http://www.anorexie-bulimie.ro/......tice.html; iar aici ai un calculator de Indice de Masa Corporala: http://www.anorexie-bulimie.ro/imc.html - care te va linisti: esti chiar slabuta.

| Chérrrie explică (pentru Danutul22):

Multumesc pentru raspuns. Sper sa ma pot mentine asa. Mi-e foarte frica sa nu ma ingras, sunt ingrozita de gandul asta. Toti din jurul meu imi spun ca sunt slaba, ca nu am de ce sa imi fac griji. Dar eu ma vad grasuta, mai ales in partea soldurilor. Multumesc si pentru linkuri. Sper sa ma ajute cumva.happy

| AjutorAnorexieBulimie a răspuns (pentru Chérrrie):

Succes! happy

7 răspunsuri:
| melinda114 a răspuns:

Eu zic ca e cam exagerat pentru ca la varsta ta ar trebui sa ai in jur de 60 si ceva de kg. adica sti ai 15 ani nu te lua dupa ce spun altii

| Danutul22 a răspuns (pentru melinda114):

Depinde si de intaltime....are 1.58.e bine sa aiba 44KG, de la 60+ar arata foarte grasa.

| Alexu51 a răspuns:

....Asta deja poate fi numit post.Dar sunt sigur ca daca o menti tot asa numai sa mai mananci cand chiar simti nevoia de ceva dulce asa pe saptamana o ciocolata pentru ca ai nevoie de energie si ti-o da ciocolata intr-o anumita cantitate.Incearca totusi daca inca nu esti obisnuita sa mananci putin sa ramai unde esti pentru ca treptat vei slabi dar nu trebuie sa-ti "torturezi" stomacul chiar daca nu simti, el duce lipsa de multe.