| streethunter a întrebat:

Bună dimineața. Am și eu ceva probleme. Într-o dimineata m-am trezit cu durere în talpa unui picior și genunchi. În următoarele 2 zile mi s-a umflat glezna celuilalt picior destul de tare și e foarte dureros. M-am dus la urgenta și mi-au spus ca este o entorsa de gradul 1. Mi-au dat orteza. Durerea nu trece și nici nu se dezumfla. Ieri dimineață mi s-a umflat și degetul celuilalt picior. Menționez ca nu-mi aduc aminte sa ma fi lovit niciunde...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil guta!
Mergi si fa-ti analize de sange, ca iese ureea foare mare, daca-i guta.
Sanatate multa!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ai gută. Sunt 90% sigur. Am si eu, cu aceleași simptome. Dacă vrei sa confirmi, fă-ți analizele și cere sa îți măsoare acidul uric. Dacă ai peste 6 e gută. Redu consumul de carne roșie, bere, creveți, și cofeină (dacă bei în exces, sau energizante cu taurină frecvent).
Ca să te faci bine acum, caută indometacin, sau steroizi.

| Buzi213 a răspuns:

Poate esti somnambul si faci diverse activitati in timpul somnului, alta explicatie pentru asta nu am. Sau ai un somn agitat si s-o fi intamplat sa te fi lovit de pat foarte puternic si sa iti provoace entorsa de gradul 1 sau ai cazut din pat si impactul a fost puternic. Eu incerc sa te ajut, dar cam astea ar fi explicatiile dupa parerea mea