| Madeline7 a întrebat:

Bună dimineața, am și eu doua întrebări...
Sambata(sapt trecuta) am început sa iau prima pastilă de anticoncepționale, în condițiile în care mi-a venit vineri seara, pe la 10, însa nu am putut sa iau deoarece urmam un tratament cu augmentin și am decis sa iau dimineața, este ok?
Sunt protejata sau protecția începe după 7 zile?
Și o a doua întrebare este cum încep blisterul? Eu am luat pastila de sus din ziua de sâmbătă, precizez ca iau marvelon. Care este ordinea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila aia se ia in fiecare zi la aceeasi ora!
Daca nu ai luat-o seara cum le-ai luat si pe celelelate deja s-a dus naibii efectul lor.
Oricum, pe perioada cat iei si antibiotic, va trebuii sa mai folosesti si prezervativ, ca risti o sarcina.
Protectia totala apare dupa 2 saptamani de cand ai inceput sa iei anticoceptionale, nu dupa 7 zile si in nici un caz dupa ce ai sarit 1 zi.
Cat priveste ordinea pastilelor, ar trebui sa scrie pe ele, din ziua 1, 2 samd... ca fiecare pastila contine o anumita cantiatte de hormoni, care creste in perioada ovulatiei si apoi scade treptat.
Nu stiu cum sunt Marvelon, dar alte conceptionale au aceste numere pe ele si se iau conform lor.

| Madeline7 explică (pentru Violleta2022):

În seara respectiva nu am luat pentru ca luasem deja antibioticul. Și știam ca nu este ok sa iau ac după antibiotic. Am luat imediat dimineața...

| Madeline7 explică (pentru Violleta2022):

Din seara aceea nu am mai luat antibiotic.

| Bizon95 a răspuns (pentru Madeline7):

Antibioticul e in sistem inca vreo 48 de ore dupa ce incetezi sa il iei!
eu as folosi prezervativul si o saptamana dupa aia, mai bine suflu in iaurt decat alternativa!

iar daca chiar e prea oroarea de prezervativ, atunci incearca diafragma:
https://www.zanzu.be/ro/diafragma
sau chiar metode (semi)permanente dar usor reversibile cum ar fi sterilet, e mai sigur, nu mai trebuie sa iei anticonceptionale si in timp e chiar mult mai ieftin decat pastila zilnica