| Ririru a întrebat:

Buna dimineata,
Ieri am ajuns la ginecolog cu dureri mari in zona pelvina, de unde am descoperit ca am un chist "guguloi"(asa s-a exprimat si doctora) de 4, 5 cm. Si burta plina de lichid.(nu stiu exact ce inseamna asta)Am si poze cu el. Doctora mi-a prescris indometacin si flamexin pentru 5 zile, apoi sa revin dupa menstruatie, sa vedem cum stam. Precizez ca ultima zi de menstruatie a fost 7 martie. Din cate am inteles,depinde de organism, poate nu ajung neaparat la operatie. Nici nu imi doresc, la 22 de ani aproape,am deja prea multe. Exista cineva pe aici care s-a confruntat cu asta si imi poate da niste metode naturiste? Ceaiuri, suplimente? Sunt mare amatoare de ceaiuri, ma gandeam sa beau zilnic un anumit tip pana merg iar la ginecolog. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Cu un chist poti sa traiesti o viata intreaga fara probleme daca nu da si simptome, insa acum ca a inceput sa te doara si daca durerea e din cauza lui ar trebui rezolvat cumva, inca nu ai primit tratament pentru chistul propriu zis, doar pentru inflamatie, dupa ce o sa scapi de inflamatie nu o sa te mai doara, dar nu iti lua lumea in cap si sa te gandesti ca daca nu te mai doare ai rezolvat si sa nu mai mergi la medic, pentru ca daca nu rezolvi si chistul durerea o sa revina cu certitudine. Medicul o sa-ti spuna daca poti sa-l tii sub control, eventual cu tratament cu anticonceptionale sau trebuie extirpat. Chiar daca operatia nu e cel mai vesel raspuns ar trebui sa o faci (daca asta spune medicul) si sa scapi odata pentru totdeauna de chist.
Ceaiurile din pacate ajuta doar in raceli si 2-3 afectiuni minore, aici nu o sa aiba niciun efect iar suplimente fara recomandarea medicului e complet contraindicat sa iei. Ceaiul ala pe care il bei zilnic ai doar grija sa nu fie ceai verde/negru, sau cu efect diuretic, ca un "tratament" cu un astfel de ceai pe termen lung iti poate provoca mai mult rau decat bine.

| Ririru explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc pentru raspuns. Eu am facut multe ecografii cu rezultate diferite. Unii doctori imi spuneau ca n am nimic, altii ca am un chist mic(neinsemnat cica, sa nu.mi fac griji). Ultima ecografie fiind in iunie 2016, unde aveam dureri asemanatoare, insa am fost operata de apendicita, doctorul chirurg spunandu mi atunci ca am un chist mic si ca n am de ce sa mi fac griji. Dureri in partea stanga, am mai avut acum cateva luni, 10 minute, s-a calmat la apa calda si nurofen. Apoi a urmat acest episod. Menstruatia imi vine regulat, fara dureri mari, obisnuite in primele 2 zile pe care nici nu le mai simt daca iau un nurofen. Ma gandesc ca poate da inapoi, stiu ca tratamentul e pentru durere. Mi a spus sa revin imediat dupa menstra pentru a vedea cum a influentat menstruatia chistul.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ririru):

Din pacate asta se intampla destul de des, sa mergi la 2-3 medici si fiecare sa-ti spuna altceva. Din iunie e posibil sa fi crescut pana acum, daca nu ai luat niciun tratament, insa nu cred ca e cazul.
Pana la urmatorul control nu prea am ce sfat sa-ti dau in afara de cel pe care il dau la toata lumea, sa incerci sa duci o viata cat mai sanatoasa, sa ai grija la ce mananci, la cat si cum te odihnesti si sa faci putin sport cand iti permite timpul. O sa vezi atunci cum arata si ce e de facut cu chistul.
Multa sanatate!

| Betty12345678 a răspuns:

Branca ursului e des folosit de femei in astfel de cazuri.