Întrebare recomandată | Kate_Kate_1995 a întrebat:

Buna Dimineata.
Imi pare nespus de rau pentru deranj, dar am mare nevoie de un sfat.
Lui Cristian i-au dat dintisorii de la 3 luni, si deja la 1 an au inceput sa ii se macine
Acum (2ani jumate)are aproape toti dintii din fata si 4maselute macinate pana la gingie.
Am fost la mai multe clinici si ni s-a recomandat(extractie 2 dinti,plombare, coroane, scoatere nerv)plus Anestezie generala 3ore(FARA SA II SE FACA ANALIZE) +costul de 5.500 lei
Imi pare cam ciudat ca la 2ani sa ii se puna plombe, coaroana si altele.Mai ales anestezia care poate avea riscuri fatale din cate am citit pe net.
As vrea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si, daca pot astepta pana la dentitia permanenta fara alte probleme
Multumesc frumos
Sunt foarte disperata deoarece astazi trebuie sa dau un raspuns (daca joi incepem operatia sau nu)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Exista,in marile centrele universitare din Ro.(Cluj, Bucuresti, Iasi, probabil Timisoara, Craiova, Tg. Mures) clinica de chirurgie orala si maxilo -faciala cu sectie de pediatrie ---sunt mai de incredere decat o clinica privata dintr-un oras oarecare.

p.s. Nu ai inteles bine!---analizele uzuale dinaintea unei operatii sub anestezie generala se fac si sunt obligatorii fie ca e vorba de adult sau copil.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Draga mea, cere sfatul si parerea unui alt medic stomatolog mai in varsta sa te lamureasca!
Imi pare rau pentru puiutul tau ca se confrunta cu astfel de situatii la varsta asa frageda.
Pana acum trebuia sa te interesezi la alti medici sa vezi daca este corect ceea ce ti-a prescris medicul respectiv.
Un unchi de al meu, cand si-a facut dantura, i s-a facut extractie si implant fara o ecografie dentara.
Ce a patit, doar el stie!
A suferit enorm.
De aceea iti zic ca este bine sa ceri si o alta parere, dar la medic.
Si cel de familie isi poate da cu parerea.
O zi buna si multa sanatate puiutului tau!

| manowar1 a răspuns:

Tu vorbesti serios?! Ce coroana sau plombe la 2 ani?
In primul rand ar trebui sa consulti medicul de familie si impreuna cu un stomatolog sa caute cauza 'macinarii' dintilor. Analize la sange, etc, etc.
Exista caria de biberon, poate fi o cauza.Probabil este vorba de caria de biberon, o carie care se face in jurul bazei dintelui, si practic reteaza tot dintele. Si nu e prea devreme sa fie asa ceva.
Sfatul meu este sa cauti un medic pedodont/ortodont care se ocupa de copii asa micuti. Pentru un stomatolog generalist este destul de complicat sa trateze asa ceva. Ar trebui sa ii faca macar niste fluorizari, ca sa nu mai avanseze cariile. De curatat la o asa varsta nu prea cred ca se poate, sau cel putin nu perfect. E greu sa il faci sa deschida gura atata timp.
E important sa mergi cat mai curand sa primeasca tratament, pentru ca mai e muuuult timp pana sa ii apara dintii definitivi, respectiv la 6 ani ii vor aparea niste maselute in spate - multa lume nu stie si crede ca sunt de lapte si atunci si astea se cariaza - si pe la 7 ani incep sa se schimbe primii dinti din fata... iar ultimii pe la 12-13 ani.
Cauzele pentru cariile astea sunt hranitul cu biberonul, mai ales noaptea, sucurile si lipsa spalatului pe dinti.

| Kate_Kate_1995 explică (pentru manowar1):

Am fost Doar la clinici private pentru copii(pedodontie)
Medicii mai batrani mi-au spus ca ei trateaza adulti nu copii si sa ma duc la pedodont..am fost si fiecare spune altceva.De aceea vreau sa stiu daca as putea sta fara a face vreun tratament de genul plombe coroane si etc..si sa astept dintii permanenti

| Felys a răspuns (pentru Kate_Kate_1995):

Nu poti sa il lasi fara nici un tratament pentru ca are dureri si vor fi din ce in ce mai mari,imi amintesc cand eram foarte mica pana sa imi iasa maselele definitive eram distrusa de durere, locuiam intr-o localitate unde nu era medic, era greu pe vremea aia, nu poti astepta sa treaca ani sa sufere copilul, trebuie acctionat acum chiar daca pretul este mare

| Kaℓi a răspuns:

Nu are rost sa chinui copilul. Sigur, e neplacut sa nu aiba dintisorii, dar o sa treaca repede timpul si o sa apara ceilalti.
Iti spun asta pentru ca stiu un caz concret, tot un baietel care pe la patru ani mai avea doar un dinte, ceilalti erau macinati pana la gingie. La aparitia celorlalti dinti, a fost nevoie de interventia dentistului pentru indepartarea radacinilor, dar acum, la 17 ani, are o dantura frumoasa si niciun fel de probleme.
Poate e doar un caz si fiecare situatie de genul asta are specificul ei, cel mai bine te poti sfatui tot cu un stomatolog specializat pe copii. Dar parerea mea e sa nu il chinui cu interventii atat de complicate la o varsta atat de mica.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Răspunsurile date de @manowar1 şi @Felys sunt cele mai bune/adecvate :)

În altă ordine de idei, metodele care ţi-au fost recomandate de stomatologul pedodont ( pediatru ) sunt corecte/BUNE/adecvate situaţiei copilului tău!

Chiar dacă ţi se pare că n-ar fi "normale" pentru această vârstă şi pentru situaţia dinţilor "de lapte", ele au următoarele efecte ( următorul rol ) :
1. Extracţia celor 2 dinţi se practică deoarece, probabil, ei NU mai pot fi salvaţi/reparaţi :(
În acest caz, apoi, se impune efectuarea unui tratament ortodontic!

* La fel, şi în cazul coroanei ( una sau două, depinde de poziţia dinţilor care trebuie extraşi ) : Coroana este NECESARĂ pentru a se "închide" spaţiul rezultat în urma extracţiei şi pentru a preveni diverse anomalii/deformări la apariţia dinţilor definitivi!

3. Curăţarea cariilor + plombare + EVENTUAL, o obturare/sigilare a dinţilor se practică pentru a menţine "sănătatea" lor şi pentru a EVITA alte extracţii până la apariţia dinţilor definitivi!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.lumeapiticilor.ro/forum/t290-dintisorii-macinati%3F.html

http://www.eva.ro/......-4156.html

http://www.desprecopii.com/......rijesc.htm

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=14448#_

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=16098

http://abceurodent.ro/......e-conteaza

http://ortoimplant.ro/faq/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

De asemenea, ar fi fost INDICAT ca, imediat după apariţia primelor probleme ( după vârsta de 1 anişor ), să fi încercat diverse metode de PREVENIRE a acestei afecţiuni :
* sigilarea dinţilor
* administrare de Calciu + Vitamina D
* fluorizarea dintilor
* alte tratamente de remineralizare, etc.

O parte dintre acestea se mai pot face şi acum - măcar pentru a menţine situaţia la un nivel acceptabil şi pentru a nu se mai agrava...

Multă sănătate!

| floryn1993 a răspuns:

Http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/fluorizarea, cel mai bine mergi la medical stomatolog, cei de la clinica, delireaza sever de bani acestia imi pun eu la 23 ani toata dantura =D

| FataȘarpe a răspuns:

Eu pana la 7-8 ani am avut cam toti dintii cariati si mancati, dar dupa ce mi-au cazut dintii de lapte, toti dintii permanenti erau perfecti, in afara de 4 canini, foarte putin rasuciti. Am dantura perfecta in afara de caninii aia.

Acum nu stiu. Pe mama nu a ingrijrat-o. Nu ma durea, era totul okey. Mie la 4 ani mi-au iesit maselele, cica a fost rapid.

| CorinaB a răspuns:

Mai cere pareri de la stomatologi pediatri. E drept, cumva trebuie sa se rezolve situatia, pentru ca imi imaginez ca puiul tau are dureri. Dar masurile care ti-au fost propuse mi se par cam prea mult pentru un copilas atat de mic. Bafta multa si sanatate!