| GabrielAmanci a întrebat:

Bună dimineața, incep de la început, prietena mea crede că are o boală, nu știu despre ce boală e vorba dar mi-a recunoscut asta după o ceartă urâtă, din câte am înțeles eu din cearta aia, boala se leagă de comportamentul ei într-o oarecare măsură și o face să spună anumite lucruri impulsiv și in momentul in care vede că mă deranjează și ii spun ceva înapoi nu mai spune nimic, se închide in ea și trebuie să o conving să-mi spună ce a deranjat-o. La orice reproș mic ea se supără și devine nepăsătoare foarte repede. Nu poate să se deschidă sentimental, nu știe zice ea. Am căutat eu ceva și am întrebat-o dacă e vorba de Apatie dar ea a zis că nu e aia, poate cunoaște cineva aici despre ce e vorba dacă nu e Apatie. Mulțumesc frumos anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

De ce stai cu cineva care nu e sinceră cu tine?
Oricum nu cred că e vorba despre o boală, poate trebuie să îi facă o vizită psihologului.

| Uvox a răspuns:

Nu as spune boala. Poate fi o trăsătură de caracter si/sau datorată vîrstei.
Tot atat de bine poate fi un comportament care are la baza probleme emotionale si ideal ar fi sa le descopere cu ajutorul unui psiholog.
Sau, nu prețuiește relația atat cât să isi infrâneze impulsivitatea.

| GabrielAmanci explică (pentru Uvox):

Nu spun că nu a vorbit cu mine, știu tot ce m-a interesat despre ea de la ea, țin să menționez că a fost in depresie și a fost foarte retrasă și față de familia ei, abia după o anumită vârstă și-a dat puțin drumul si a început să socializeze.

| Uvox a răspuns (pentru GabrielAmanci):

Cel mai probabil are nevoie de consiliere. Dacă nu accepta nici macar ideea ca ar putea avea probleme, sfatul meu este sa FUGI!
Altfel, o relație cu o persoană cu asemenea problema este ceva ce te va rupe pe genunchi daca te implici emotional, sa ma crezi cand scriu asta.

| Roxana19928 a răspuns:

Nu e boala, ci e pur si simplu tipul ei psihologic de comportament, adica un comportament impulsiv si coleric. Coleric e termenul de definitie pentru oamenii care se enerveaza repede si iti raspund de parca i-ai fi injurat de toate cele sfinte laughing

| GabrielAmanci explică (pentru Roxana19928):

Nici eu nu cred că e boală, am încercat aici să văd poate a mai auzit cineva de așa ceva. Ea mi-a zis că e sigură că are o boală de aia nu știu ce să cred. Apatia e singura chestie pe care am găsit-o și care pare că se apropie de ce mi-a explicat ea, dar ea zice că nu e aia. O zi frumoasă in continuare, mulțumesc de răspunsuri

| Roxana19928 a răspuns (pentru GabrielAmanci):

Probabil spune ca e boala ca sa isi justifice comportamentul pentru ca nu cred ca vrea sa recunoasca felul in care e, nu stiu, de obicei oamenilor colerici si impulsivi le pare rau pentru ce zic la nervi dupa, si tind sa caute scuze dupa