| rihanna1234 a întrebat:

Buna dimineata, TPU, pentru mine nu este. Imi e foarte rau. M-am trezit la 4 dimineata si de atunci nu am putut dormi ori imi era prea frig ori imi era prea cald. Abia ma pot tine pe picioare, am o stare de greata si ma doare capul foarte tare si am febra. Am baut foarte multa apa pentru ca am gura foarte uscata si nu pot simti nici un gust + ma doare foarte tare in gat si urechea dreapta ma doare. sad sad :'(. Mai tarziu voi merge si la doctor dar pana atunci ce sa fac sa nu Imi mai fie asa de rau? Va rog, dau Funda+Vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca important este sa te hidratezi cu multe lichide...apa/compot si sa ajungi cat mai urgent la medic ori direct la urgente..pana atunci, bea un ceai caldut fie de tei/musetel indulcit cu miere (daca ai)
FUGUTA LA MEDIC!
Sanatate multa si o zi buna sa aihappy

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Probabil ca te ia vreo gripa sau raceala. Ia ceaiuri fervex/coldret pana te duci la doctor, si stai la caldura.

| Tovarăşiemăligă a răspuns:

Ca la mâca pe lijancă, ne-am sculat repejor şî ne-am făcut :
1.Un ceai de romaniţă, busuioc etc.
2.Stai în pat sub plapumă, ca să simţi cum transpiri.
3. Pune-ţi într-un taz mare apă clocotită, amestec-o cu puţină apă rece şi încercă să ţii picioarele în ea 10-15 min, apoi scoate-le şi înveleşte-le rapid în pătură.
4. Dacă te doare urechea încălzeşte-ţi sare pe o tigaie, pune-o într-un ciorap(ciorap curat), culcă-te pe urechea stângă, iar pe urechea dreaptă pune-ţi ciorapul cu sare.
5.De preferat să chemi ambulanţa, să ieşi afară în aşa stare e periculos.