| anonim_4396 a întrebat:

Din greșeală am rupt o alunita (cred ca era alunita deoarece era o culoare maronie /neagra) era putin iesita in relief, am rupt-o usor, nu m-a durut si nu a sangerat crying nu stiu daca era o bubiță sau o aluniță. Exista riscul sa fac cancer de piele? Si in ultimul timp mi-au apărut noi alunite care au culoare închisă (aproape negru)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alunitele nu se rup sau zgandaresc, fiindca au risc mare de cancer!
Pe viitor evita sa mai faci acest lucru, fiindca nu este sanatos.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dar sunt sanse sa fac cancer? crying
E prima dată când rup, credeam ca e o bubița

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sfaturilemedicale sunt: sa lasi alunita in pace, ca zgandarirea ei, ar putea sa o modifice si sa duca la cancer.
Poate a fost o bubita, dar nici acele nu se rup, fiindca se vindeca singure si cad.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Bine,dar Nu a curs sange si nu m-a durut.A fost prima data, mi-a sărit mie in ochi.A rămas acolo un mic semn, mama a zis ca daca era alunita se reface din nou dar se poate face mai mare.Eu am multe alunite, in special pe maini(Pe ambele mâini) dar nu am vrut sa o rup sad
Asta e, am gresit

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nimic, tine un ochi pe locul ala si daca apare alta, sub nici o forma nu o mai rupe.
Cat depre bube, invata sa le lasi in pace, fac coaja si se trec singure.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu o sa o mai rup daca creste.
Stiu, dar mie îmi place să le iau coaja, ca arata urat si trec si mai repede.Nu a aparut alta, momentan cred.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu o sa o mai rup daca creste.
Stiu, dar mie îmi place să le iau coaja, ca arata urat si trec si mai repede.Nu a aparut alta, momentan cred.winking

| Crackman a răspuns:

Nu faci cancer de piele doar dela o alunita rupta... Faci daca rupi continuu, stai cu ele in soare

| anonim_4396 explică (pentru Crackman):

O am pe picior, nu am stat la soare cu alunita.Dar poate era una cancerigenă de aia, nu am mai rupt pana acumsad

| Crackman a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci stai calma.
Nu apare asa de odata, viata este mult mai complexa. Deci nu iti bate capul foarte mult

| anonim_4396 explică (pentru Crackman):

Bine,multumesc

| anonim_4396 explică (pentru Crackman):

Ce sa apara asa deodată? Cancerul de piele?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar daca era cancerigenă da mă îndoiesc că aveai o astfel de aluniță cel mai probabil se va regenera daca era aluniță, pune puțin spirt și ai grija sa nu o mai lezezi. daca nu o sângerat cred că era altceva nu era aluniță nu îți face griji nu se va întâmpla nimic
O poți scoate daca vrei și deranjează estetic. apariția lor este determinată genetic nu conte că e roșie, neagra sau maro trebuie sa fi atenta sa nu își schimbe forma sau culoare e bine daca nu o curs sânge dar data viitoare fi mai atenta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

crying E prima dată
Nu a curs sange, dar a rămas semn ..Era putin ieșită si am confundat-o cu o bubă si era neagra..Si daca isi schimba forma sau culoarea? Am observat ca mi-au apărut multe alunite, dar negre nu maro cum am eu, si cateva alunite de ale mele s-au făcut negre, dar forma e la fel, rotundă

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca își schimbă vizitează un dermatolog, după cum am mai zis apariția lor e determinat genetic
Unele alunițe dispar de la sine după un timp ele nu deranjează decât estetic

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma deranjează alunitele! Am rupt o ca eu credeam ca e o bubița.Era tot ca o bubița cand trece, adică te lovești undeza si apare coaja aia in loc, si eu credeam ca asta e. Si da, s-au făcut negre crying