| MititiCa a întrebat:

Buna din noubig grin. deci, am nevoie sa port ochelaristraight face. i-am facut anul trecut in aprilie, si trebuia sa ii port 6 luni, adica pana prin septembrie, cand urma sa merg din nou la un consult sa vad ce si cum. Bineinteles ca nu i-am purtat:-ss. efectiv nu ma pot obisnui cu eistraight face. imi sta bine si asta mi`o spune toata lumea, dar ma incomodeaza la tot (la mers, la scris, cand ma uit la cineva trebuie sa ridic capu pentru ca altfel vad marginile ochelarilor). ma doare capu` mai mereu pentru ca ma incolodeaza, dar cu ei vad clar.
i-am spus doamne doctor atunci cand mi-a dat reteta pentru ochelari ca as dori lentile de contact. ea mi-a zis ca prima data sa port ochelari si sa vedem apoi ce o sa fie. acum suntem in martie si sunt ferm convinsa ca dioptriile mele au luat`o razna avand in vedere ca ii purtam o zi si apoi nu ii mai purtam vreo 2-3 saptamana.
acum as dori sa imi fac lentile de contact si nu stiu cum sa o conving pe mama (nu as vrea sa devin oarbastraight face). am miopie, si am dioptriile de 0, 5 (sau asa ceva, nu mai stiu sigurbig grin).
deci rugamintea mea ar fi sa imi dati si mie mai multe detalii despre lentile de contact (mama zice ca pot face puroi la ochi de la ele) cum se curata, cum trebuie sa le port, si as vrea sa imi iau unele albastre. se poate?batting eyelashes.
dau si fundita :*. multumesc anticipat:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Oo, aceeași problemă am și eu. De vreo 4 ani am descoperit și eu că am miopie, și nu m-am putut obișnui cu ochelarii, așa că de 3 ani port lentile de contact.
Și mie mi se spunea că îmi stă bine cu ochelari. Mai mult, și mie îmi place cum îmi stă, dar nu mă pot obișnui cu ei.
Îți recomand ferm, măcar până o convingi pe maică-ta să îți ia lentile, să porți ochelarii cât de mult poți. Știu că pe stradă e un chin, dar cel puțin cât stai acasă sau la școală... miopia crește repede, odată cu organismul. Și e bine să menții dipotriile cât mai mici, pentru a nu avea probleme pe viitor (interdicția de a lua permis auto, sau alte interdicții de genul ăsta).

Întâi să-ți spun despre lentilele de contact colorate...Nu îți recomand din mai multe motive:
1. Sunt mai scumpe. Nu cu foarte mult, e drept, dar nu merită.
2. Lentilele albastre merg la persoanele cu ochii verzi de exemplu, sau cu o culoare apropiată. Spun asta pentru ca dacă ai de exemplu ochii căprui, nu se va acoperi culoarea în totalitate. Lentilele sunt colorate doar pe margini, la mijloc fiind o porțiune transparentă pentru pupilă, ca să nu vezi albastru. În momentul în care pupila se dilată, e ok, dar în momentul în care aceasta se micșorează, prin porțiunea transparentă se va vedea și culoarea ta naturală a ochilor.
3. Au termenul de valabilitate mai mic.

Cât despre lentilele cu dioptrii... eu nu mă mai pot despărți de ele. În primă fază trebuie să știi că sunt trei tipuri:
1. De unică folosință, care se poartă 24 de ore și apoi se aruncă.
2. Permanente - pot fi purtate în continuu o anumită perioadă înscrisă pe ambalaj... o lună, două trei. Depinde.
3. Pentru 30 de purtări. Din astea port eu, și ți le recomand călduros deși sunt mai greu de întreținut decât cele permanente.
Deci lentilele pentru 30 de purtări se poartă zilnic timp de 8-10 ore. Ți le pui dimineața și le scoți seara. Nu trebuie să dormi cu ele, spre deosebire de cele permanente care îți permit asta, de aceea sunt mai ușor de întreținut.
De ce ți le recomand pe cele de zi, care se scot seara? Pentru că practic, lentila de contact presupune un corp străin în ochi. Unele persoane nu tolerează, au alergie, și nu au voie să poarte. Cele care pot purta, trebuie să aibă maximă grijă cu igiena, pentru că dacă pe lângă lentilă mai bagi și gunoaie, machiaj, praf și microbi în ochi, abia atunci riști să rămâi orb.
Asta e partea proastă. Dar partea bună este că aceste lentile de zi sunt mai sigure pentru ochiul tău. Pe ochi se depozitează zilnic firicele de praf, machiaj în cazul fetelor, etc. Dacă porți lentile, toate cele menționate mai înainte se depozitează pe ele. Imaginează-ți timp de o lună să aduni pe lentila respectivă toate astea. Lentilele de zi se scot seara și se pun într-o soluție de curățare unde trebuie să stea 8 ore, după care le poți purta iar.
În pachetul cu lentile primești suportul și mai trebuie să cumperi soluția de curățare în care stau lentilele. După ce te speli pe mâini poți să dai și cu soluție din aceea, e și mai sigur așa.

Puroi la ochi nu poți face, în schimb trebuie să ai grijă să nu te freci la ochi prea puternic pentru că se pot rupe. Ele sunt dintr-un material moale, maleabil, nu te zgârie, și nu le vei simți la ochi decât în prima săptămână maxim. Sunt foarte comode. E mai greu până înveți să le pui... de scos sunt foarte ușor. Uite ai un filmuleț aici:
Cum să le pui:
http://www.youtube.com/watch?v=VM57UmWAThg&feature=related
Cum să le scoți:
http://www.youtube.com/watch?v=rmqmgQCz1J4&feature=related
Pretty easy. Sunt persoane care trăiesc toată viața cu lentile de contact și nu au nimic. Port de 3 ani și mă înțeleg super cu ele. Unii medici chiar le recomandă, mai ales celor tineri. E păcat să te ascunzi de pe acum în spatele unor ochelari, având în vedere că miopia nu se vindecă decât cu o operație. Dacă medicul tău e de acord, spune-i mamei tale să vorbească cu el, îi va spune mai exact toate avantajele.
În plus, sunt mai maleabile decât o pereche de ochelari. Poți face lucruri pe care cu ochelarii pe nas nu le poți face... cum ar fi să intri într-o piscină, să faci ora de sport, să alergi, să faci duș, etc.
Multă baftă, și dacă mai ai nevoie de detalii, pm me. ^^

4 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Ai de ales, ori de vedere, ori colorate.
Alea colorate sunt in jur de 50 ron, celelalte ceva mai mult.

Eu cred ca nu poti tu ochelarii cum trebuie.

| MititiCa explică:

Pai, mie nu imi e rusine sa port ochelaribig grin. si nu aia e problema. dar ma enerveaza cand vreau sa privesc undeva tot timpu vad numai ramele ochelarilorstraight face. trebuie sa privesc intr-un anumit fel ca sa pot vedea binebig grin

| andreea13_5992 a răspuns:

Eu zic sa-ti iei ochelari fara lentile happy

| Princess_1053 a răspuns:

Uite eu ti-as recomanda sa porti ochelari, sa iti spun ceva si eu port si nu este o rusine daca toti iti spun ca iti sta bine.Sa iti spun care este problema ta nu esti obisnuita cu ei si cand incepi sa te obinuiesti nu ii mai porti 2-3 zile si iar te dezobisnuiesti incearca sa ii suporti si mie imi era ff incomod si nu vroiam sa ii port dar asa ai speranta ca ochii tai se vor reface.Mai bine poartai cat mai des mai ales in casa si pe afara nu iti fie rusine nu este o rusine sa porti ochelari ba sunt chiar la modahappy Incearca cateva zile (4-5) sa ii porti in fiecare zi si sa vezi ca nu o sa te mai doara nici capul pentru ca capul te doare ca nu ii porti asa am patit si eu de multe ori si in timpul cand tu nu porti ochelarii ochii tai se forteaza si se slabescsad si mai tare de cat sunt.Te rog poarta-i vei vedea ca te vei obisnui repede cu ei :*

Bafta si sper sa asculti sfatul meuhappy