| Feyenooord666666 a întrebat:

Buna,

Doar sa inteleg si eu:

Dupa un rmn craniu fara solutie de contrast:

Leziuni 2-3 de demielinizare nespecifice subcorticale supratentoriale frontal bilateral.

Ce semnifica mai exact?

La recomandari scrie doar consult orl.

Voi merge dar voiam sa am o idee.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Procesul de demielinizare se refera la degradarea si distrugerea tecii de mielina ce protejeaza axonii, la distrugerea celulelor Schwann (cu rol de producere a mielinei) si la distrugerea oligodentrocitelor-numite si oligodendroglie-(celule de suport ale celulelor nervoase).

Cauzele pot fi diverse, dar din moment ce ti s-a recomandat un consult ORL si pozitia leziunilor este destul de clara (frontal bilateral) poate insemna ca principala cauza determinanta este un proces inflamator cronic la nivelul sinusurilor sau in jurul acestora.
Asta nu inseamna ca este si cauza reala, dar este firesc sa se recomande o consultatie la ORL pentru a confirma sau infirma ipoteza. Dupa ce vei merge la control, vei afla. Ulterior, neurologul iti va face recomandarile necesare in functie de rezultate, cauza si nivelul degradarii.

Multa sanatate!

| Feyenooord666666 explică (pentru Floridori):

Multumesc.

Asemenea!

Nu neurologul m-a trimis ci persoana de la rmn.

Intai voi merge la orl si dupa la neurolog.

| Floridori a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Cu drag!
Da, de regula se fac recomandari de genul pentru a depista posibila cauza.
Sper sa se gaseasca cauza si sa aiba o rezolvare prompta.

| Feyenooord666666 explică (pentru Floridori):

Si eu.

Momentan sunt oke.

Citisem ca chestiile de gen mereu se gasesc accidental.

Multa sanatate!

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e nimic deosebit. Mulți au asta. Și mie mi-a ieșit cand am făcut. Și eu m-am interesat și am aflat ca e o problema comuna.

| Feyenooord666666 explică (pentru cristi202):

Nu ati avut niciun simptom?

La recomandare imi scrie doar consult orl. Dar aia e pentru altceva.

| cristi202 a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Aici e discutabil.
La mine a început totul cu o lovitura zdravănă la cap, în mai 1997. Apoi toată vara am tras de mine, doua joburi. Uneori în trei zile dormeam doar 5 ore ziua. Am cedat în septembrie, cand au început simptomele. Lipsa concentrarii, în faza cea mai urita a fost aproape totala, traiam din instinct, ca animalele, am redus totul la nevoile de baza, plus dureri ce timp de un an și jumătate au crescut mereu, pana la limita sinuciderii.
RMN-ul l-am făcut la 10 ani de cand au început problemele, și îmi revenisem binișor. Am întrebat medicul de acolo dacă chestiile astea pot fi de la lovitura de cap, și a zis ca nu, dar, sa nu îmi fac probleme, căci mulți oameni au asa ceva, și nu ar fi ceva care sa cauzeze probleme.

| Feyenooord666666 explică (pentru cristi202):

Voi merge si la orl si neuro.

Sa vad ce zic.

Eu ma simt chiar oke acum.

Multa sanatate iti doresc!

| cristi202 a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Dacă ai recomandare sa mergi, e bine sa o faci. Nu strica o revizie niciodată.

| Feyenooord666666 explică (pentru cristi202):

Ma duc clar.

Orl intai sa vad ce zice si dupa posibil si neuro

| dinaprilie a răspuns:

Subscriu la cele spuse de "vantulalb".

| Vântulalb a răspuns:

Cand vei afla de la medicul care te-a trimis, sa ne spui si noua. Doar asa, ca sa ne facem o idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba la neurolog. La ORL o sa fie vai si amar, o sa trebuiasca sa mergi sa ceri o a 3 a opinie pana ti se da un tratament cum trebuie sau ti se zice ceva. La neurolog o sa iti dea ceva sa refaci acele zone demielinate, milgamma n carbamazepina etc dupa caz.

| Feyenooord666666 explică (pentru anonim_4396):

La orl merg pentru altceva.

Chist de retentie maxiliar stang.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Aia nu e nimic

| Feyenooord666666 explică (pentru anonim_4396):

Ce mai exact?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Este o congestie uzuala, dar demielinarea nu este normala este aproape sigur o infectie sau a fost

| Feyenooord666666 explică (pentru anonim_4396):

Avand in vedere ca e frontal bilateral si am si probleme cu sinusurile probabil ca de acolo pleaca...

| Feyenooord666666 explică:

Asa cum am promis:

Am fost la orl, chistul sinusului maxiluar daca va provoca probleme va fi rezolvat se catre stomatolog.

Iae leziunile de demienilizare oricine le are, mai ales daca sunt nespecifice. Este un proces al imbtatranirii creierului.

Voi mai merge si la neuro doar pentru linistea mea.

| Feyenooord666666 explică:

Leziuni de demielinizare, daca sunt nespecifice nu e bai.

Mi s-a zis de catre neurolog.

Cu placere.