| anonim_4396 a întrebat:

Doresc raspuns doar de la persoane avizate in domeniul medical.
Am 18 ani. Am avut timp de aproape 3 saptamani scurgeri vaginale maronii (nu foarte abundente) si odata cu acestea, mi-a întârziat și menstruația. Am fost la ginecolog si mi s-a spus ca am ovare polichistice. Mi-a prescris Arefam 200mg (Progesteron), pe termen de 5 zile, pentru reglarea menstruației, iar dupa venirea acesteia, mi-a zis sa iau anticoncepționale pentru tratarea chisturilor.
Scurgerile acelea maronii s-au terminat in ziua cu vizita la ginecolog, iar acum, dupa 3 zile de Arefam, am din nou scurgeri maronii deschise la culoare. Si sunt confuza. E asta menstruația care trebuia sa vina în urma Arefamului sau poate fi vorba de altceva?
Menționez ca am facut un test de sarcina in perioada primelor scurgeri, dupa intarzierea ciclului menstrual si a iesit negativ.
Ultimul ciclu a fost in 3.05, noi aflandu-ne in 23.06.
Nu am mai avut contact sexual de cand iau Arefam.
Daca are cineva vreo idee despre ce ar putea fi vorba și daca asta e menstruația care trebuie sa vina, mi-ar fi de ajutor sa stiu. Pentru ca nu stiu daca ar trebui sa aiba culoarea ei normala sau nu.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Persoanele avizate medical și cu simțul datoriei, NU o să-ți răspundă online. Fă o vizită reală unui medic real

| Larisa0000 a răspuns (pentru sierra1):

Sau oameni care au trecut prin acelasi lucru.

| sierra1 a răspuns (pentru Larisa0000):

Fă o vizită reală unui medic real