| hykk5 a întrebat:

Doresc să-mi schimb medicul ortodont din doua motive:
1. Port aparatul de pe dinții inferiori de 1 jumătate și nu s-a schimbat nimic. Am canionul în spatele celorlalți dinți și medicul mi-a pus un arc pentru a face loc dintelui sa vina în față, dar a trecut un an și nu a mai pus niciun bracket pe el astfel ca dintele a rămas în spate și eu cu loc gol în fața, fapt ce a dus la inestetica zâmbetului meu, acum e într-o parte și va zic sincer ca mi-a scăzut stima de sine complet. Menționez ca am avut și o extracție de premolar pentru asta.
2.al doilea motiv e ca doamna doctor e prea departe. Și-a mutat cabinetul de unde îl avea și acum trebuie sa petrec 2 ore pe drum pana ea, iar programările mi le face la câte 2-3 luni

In mai puține cuvinte sunt nemulțumița de tratamentul dumneaei și as vrea sa ma mut la alt doctor.

Acum întrebările mele:

1. Sunt conștientă ca mulți doctori nu se baga peste lucrările altora, dar dacă găsesc pe cineva vreau sa știu dacă o să-mi scoată aparatul pe care-l am și o să-mi pună altul
2. De aici rezulta ca trebuie să-l plătesc și pe acela nu?
3. Mai am nevoie de altceva în afara de asta?
4. Eu mai am un aparat pe dinții de sus dar sunt deja drepți, iar doctorul la care sunt acum trage de timp și nu mi-l scoate cu toate ca sunt foarte drepți și nu ar mai necesita tratament asa ca întreb.: o sa mi-l scoată și pe asta și o să-mi pună altul sau o sa mi-l scoată de tot și o să-mi dea gutiera.

Mama mea nu vrea nici sa audă de schimbarea doctorului, zice ca sunt o mulțime de bani în plus și sunt de acord cu asta, dar dacă nu sunt mulțumita de tratament și acesta nu pare sa funcționeze nu ar fi mai bine sa mergem la altcineva? Eu i-am mai zis de câteva ori și de aceea va rog pe voi să-mi răspundeți la întrebări.
Menționez ca am 16 ani.
Mulțumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Felissa13Eden a răspuns:

Puiule, nu il schimba.
Si eu am vrut sa o schimb pe a mea, ca mi se parea ca am zambetul stramb si ca mai rau imi face de fiecare data cand ma duceam la control.
Daca il schimbi, medicul nou iti va da jos aparatele de pe ambele arcade si o sa trebuiasca sa le platesti pe amandoua...iar sa iti ia mulaj, iar sa astepti sa ti-l puna.
Crede-ma, rezultatele se pot vedea si dupa 5-6 ani de purtat aparat, ai rabdare si vezi ce iti recomanda medicul la care esti acum.E normal sa te cheme la 2-3 luni, la fel imi facea si mie, dar merita asteptarea.
Ai rabdare si spala-te bine pe dinti big grin