| Andreea2310 a întrebat:

Dupa cati ani de fumat se poate vedea ceva pe radiografia pulmonara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde doar de corpul tau, cum raspunde la aceste otravuri care pot declansa o boala pumonara sau chiar cancerul.
Se cunosc cazuri de nefumatori care au facut cancer pulmonar, doar pentru ca au stat in aceeasi incapere cu fumatorii, cand acestia fumau, inhaland acelasi procentaj de fum, afecatandu-le plamanii.

| CuriousStuff a răspuns:

Pe radiografie nu vezi daca fumezi sau nu, vezi modificari care pot fi explicate de fumat, insa nu neaparat. Si modificari pot sa apara chiar si dupa prima tigara.

| Betty12345678 a răspuns:

Nu prea are ce sa se vada.Se vede doar daca ai vreo boala.