| Thecurious a întrebat:

Buna, durerile simtite la nivelul femurului proximal pot fi cauzate de practicarea genuflexiunilor?
Durearea dispare dupa 2 minute de mers normal, insa reapare dupa un timp mai indelungat de inactivitate a piciorului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine mergi la medicul de familie sau la spital si te lamuresc ei.

| anonimg a răspuns:

Pentru articulații este bun magneziul. O problemă serioasă trebuie văzută de medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot avea cauze variate.
Sedentarism indelungat incât toti muschii nu sunt activati complet, unii nefunctionand incât se pune presiune pe anumiti nervi ai fesei piciorului.

Poate ai unpic de sciatie si trebuie masat muschiul piriformisului, sunt pe internet tipuri de masaj in zonele acelea si intinderi, ar trebui sa te ajute.

| Jouliete a răspuns:

Am avut si eu dureri in acea zona cand mergeam doar, cand faceam efort asemanator genuflexiunilor, dar acu nu mai am fiindca nu mai fac acele miscari. Cred ca e posibil, incearaca sa renunti la genuflexiuni si fa alte miscari in schimb sau ia o pauza pentru cateva zile.