| andreyrey619 a întrebat:

E inregula daca beau in fiecare zi o sticla de lapte de 1 l. asa mi-am propus sa inlocuiesc apa cu laptele. e sanatos in timp daca consum in fiecare zi 1l de lapte? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fii el sanatos...thinking dar cred ca e pre mult, doua pahare daca bei pe zi e suficient, in schimb poti inlocui apa cu ceaiul. sper ca ti-am fost de ajutor bey bey!

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, însă nici cu laptele nu trebuie exagerat și în nici un caz nu se pune vorba să înlocuiești apa cu laptele, s-o scoți de tot din meniul tău zilnic. Și oricum, un adult are nevoie de 2 L de lichide pe zi, nu de 1 L.

Consultă un medic, înainte să-ți faci rău cu mâna ta, în dorința de a-ți face bine!

| justde3a a răspuns:

Trebuie sa bei cel putin 1l de apa pe zi nu de lapte.
Eu sunt de parere ca laptele de vaca e bun pentru vitei.
http://www.fiibarbat.ro/cat-de-sanatos-este-laptele/
Fiecare crede ce vrea.;) Numai bine!

| ღmarynaღ a răspuns:

Fii atent, deci laptele nefiert contine enzime (sunt benefice) si calciu, dar si microbi!, prin fierbere se diminueaza calitatea acestuia, laptele formeaza mucus, este foarte greu de digerat si are si grasimi. acesta este un aliment glucido-lipidic si trebuie evitat, laptele de vaca are o compozitie chimica dif de cea a omului.
exista un element numit cazeina in laptele de vaca, de 300 de ori mai mult decat in laptele uman care ajuta la dez oaselor uriase, iar in stomac se coaguleaza.formand subst dificil de digerat pentru om, dar usor digerabile pentru stomacul cu 4 compartimente al vacii.
laptele provoaca oboseala, din cauza ca nu poate fi digerat se depune pe peretii intestinelor impiedicand absorbtia nutrientilor.
bine sunt multe alte chestii interesante despre lapte, daca vreti sa discutam pe larg si despre alte alimente ma gasiti la adresa : sweet.berry98@yahoo.com

| alexandra033 a răspuns:

Eu am auzit de la multe persoane ca nu e sanatos excesul de lapte ca are multe grasimi si mult nu e bine pentru organism.Are dreptate ElliSa 2 pahare pe zi iti ajung, inlocuieste apa cu ceaiul.Dsa sti ca si apa e foarte sanatoasa!

| BrokenAngels a răspuns:

Ba din potriva e foarte bine daca cosnumi lapte!

| expertulginecolog a răspuns:

Este perfect laptele contine intr-un litru cam 28%calciu continua dar sa mai bei din cand an cand si apa

| RalucutzaFarmer a răspuns:

Si eu beau lapte dar nu beau pe zi chiar 1l beau 2 pahare unu cu cacao cu lapte si unul simplu ar trebui sa bei si tu asa. Funda?