| Aurelia1703 a întrebat:

elementele de autism inseamna boala in sine? Sau e ceva mai usor? Copilul a scos cuvinte dar nu vorbeste fluent la 2 ani si 4 luni si cateodata nu este atent cand il strigam. in rest este foarte receptiv intelege tot..ne ia de mana arata cu degetul ce vrea..cand se murdareste sau murdareste ceva sterge, zambeste,rade cand ma vede ca plang sau ma prefac ca plang vine si imi ia mana de la ochi, vine langa mine..etc ..sa fie vorba de un posibil autism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu,nu este și chiar dacă ar fi, nu este o drama. Ce ziceți sa va lăsați copilul sa crească și sa se comporte așa cum știe? A fi sănătos nu este tot una cu a fi normal,neapărat. Pentru a avea a se simți bine nu cred ca este nevoie sa îndeplinească anumite condiții. Oricum, pentru autism exista doar calmante, care, pentru vârsta lui, sunt extrem de neplăcute. Nu va supuneți copilul tratamentelor ineficiente și etichetelor! Copilul dvs va observa asta peste ani și responsabila fata de ceea ce va trai dvs veți fi. Dacă copilul va fi arătat cu degetul, nu va fi printre ca are o problema, ci pentru ca așa ati vrut dvs. Nu el este problema, modul în care va raportați la el, ceea ce gândiți despre el, este o problema.

| Louys a răspuns:

Este o boala psihologica.

| qest11 a răspuns:

Copii cu autism nu rad/zambesc ci au o lume a lor. Nici la 3 ani copii nu vorbesc fluent, poate spre 4 ani. Intr-adevar copii cu autism nu prea te baga in seama cand ii strigi, dar nu cred ca e cazul la tine.

| DixieP a răspuns:

Damn it! Exact cum spunea si Bordea "Pe vremea mea nu se numea autism, se numea copilarie!". Nu va pot intelege! Eu si la 15 ani nu vorbesc corect, ma balbai si inca nu pot pronunta r-ul. Si cu toate astea nu am autism. Momentan copilul este in recunoastere. Normal ca nu va baga in seama de fiecare data. La fel e si la varsta pe care o am eu: daca ma striga cineva si sunt super ocupata, pur si smplu nu trebuie sa las din ochi nicio secunda acel lucru, nici nu-l bag in seama pe respectivul, nici macar nu raspund.
Eu din cate citesc inteleg ca va avea un caracter super. Adica stie ce vrea, este responsabil si ii pasa de cei din jur.
CATEGORIC NU ARE AUTISM! Daca nu esti convinsa de ceea ce-ti spun, du-l la un control.