| Mariaa321 a întrebat:

Este adevarat ca bananele ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Depinde cate mananci. In principiu, tot ce are fructoza ingrasa, mai ales consumat in exces (deci si bananele)

Apache
| Apache a răspuns:

Orice aliment ingrasa... dar banenele sunt fructe, deci chiar daca te ingrasa..nu au o mare semnificatie!
Daca spui ca vrei sa te ingrasi repede ..atunci bea mult lapte!
Este cam singurul aliment care te ingrasa dar iti face si bine...

| ursachy a răspuns:

Bananele au o sursa bogata in proteine. daca faci miscare zilnic sau vreun sport ori niste exercitii de aerobic ceva si mananci banane is foarte bine si scluptezi corpul frumos si pui grasime, alimenteaza muschii cu proteine daca is solicitati cum ziceam, deci is bune daca faci miscare, exerictii (flexiuni, flotari, exerciti de casa. orice)

| Mariaa321 explică (pentru ursachy):

Ma chinui sa ma ingras si nu imi reuseste! sad

| SchiZz20CMrecords a răspuns (pentru Mariaa321):

Nu ingrasa... daca ar fi orice aliment sa ingrase ai vedea pe strada numa obezi.
Daca iti doresti sa te ingrasi ( desi stiu ca nu e tocmai sanatos ) mananca dupa ora 9-10 dar ai grija sa nu iti afecteze stomacul peste noapte.
Ciocolata in cantitate mare prjiturile si cipsurile sunt destul de periculoase pentru silueta fetelor.

| carmen2011 a răspuns:

Bananele au mai multe calorii fata de alte fructe, in diete, in general, este recomandat, ca daca mananci banane sa consumi cam jumatate din catitatea de fructe care iti este recomandata.

| DarkSonik a răspuns:

Da, bananele ingrasa