| girlsweetgirl a întrebat:

este adevarat ca uleiul de ricin intareste unghiile? daca da atunci cum se aplica pe unghii (unghiie trebuie sa fie fara lac sau se poate si cu lac)? funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RedRoses a răspuns:

Sall Iasmy...Am si eu lac de ricin si e foarte bun. Evident sa nu te dai daca ai lac. Data seara inainte de culacare iti iei o pensula si iei din sticluta si il aplici pe unghii.Vezi ca e foarte unsuros, dar bun. FUNDITA?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anutza6117 a răspuns:

Cica.dar daca stai in apa fierbinte, calda cu mainile ti se intaresc unghiile

| AxxyAlexandra a răspuns:

Buna!
Da, asa se spune..ca întărește unghiile! Acum nu știu cât este de adevarat! Citisem într-o revista ca trebuie aplicat cu o bucățică de vata pe fiecare unghie în parte..desigur, pe unghii curate, fără lac! Tratamentul, dacă ii pot spune asa, se aplica din 2 în 2 zile! happy

| hanzelik a răspuns:

Trebuie sa fie curate, pui pe o vata ulei de ricin si te dai pe fiecare unghie si mai poti folosi si zeama de lamaie la fel, trebuie sa te dai din 2 in 2 zile

| otylyaotty a răspuns:

Il poti aplica cu o pensula de la oja, pe care o cureti cu acetona si o speli cu sapun si apa ca sa ramana curata, cu o bucatica de vata sau cu un betisor de urechi. Iti stergi lacul/oja de pe unghii si te speli, apoi dupa ce se usuca aplici uleiul ca si cum te-ai da cu lac. Lasi 15-20 de min, te speli din nou si gata. Statul cu unghiile in apa calda nu prea ajuta pentru ca a doua sau a treia zi iar o sa le ai moi/fragile.

| Diiiidi a răspuns:

Buna,da este adevarat dar trebuie ca unghiile sa fie curate si fara lac. Uleiul de ricin se poate aplica si pe gene cu o pensule de rimel mai veche si curata.Este foarte bun si intareste unghiile iar genele le face mai lungi si cu volum. Aplicarea pe gene se face la fel ca si aplicarea rimelului. Sper ca te-am ajutat happy

| Caty2000 a răspuns:

Fara lac desigur!