| denisamaria2002 a întrebat:

Este posibil sa am epilepsie daca ma regasesc in toate simptomele pe care le-am citit pe net? Cum ar fi mici mici crize de aprox 3 secunde in care nu stiu de mine, simt ca totul e ireal si pur si simplu nu stiu unde sunt.Amorteli ale corpului, in general la maini. Somnolenta zi de zi. Ma trezesc asa dintr-o data inconstienta, nu stiu de mine si sunt ametita(In urma cu 3 saptamani am ramas inconstienta si m-a luat salvarea si dupa mult timp de asteptat si analize de sange mi s-a spus ca a fost un atac de panica si ca trebuie sa merg la psiholog sa vad de unde pornesc etc.Merg la unul, dar sunt abia la a 3a sedinta)Pe net mai zice si de deja-vuuri pe care eu le am in jur de 30 pe zi si flashback uri.Am o perioada oribila. Am depresie si anxietate si un inceput usor de bipolarism si tare teama imi e ca am si epilepsie,nu stiu ce sa fac,parintii mei m-au dus la cardiolog(avand intepaturi si mici stopuri in care nu puteam sa respir,mi s-a zis ca nu am nimic,am problema doar cu pulsul,de unde urmez un tratament si e mai ok)la psiholog etc, si-au bagat o gramada de bani in mine si nu pot sa le zic ca vreau sa fac analize pentru epilpsie pentru ca ar zice nu am cum sa am asa ceva si ca totul e in capul meu, dar eu cred ca sunt sanse destul de mari sa am, pentru ca am toate simptomele alea...care ma chinuie mereu.

Prin niste analize de sange se poate depista epilepsia sau sa arate un semn de alarma, prin care sa fiu sfatuita sa fac un EEG?

Am nevoie de ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Posibil sa ai sau nu. Posibil ca aceste asa zise atacuri de panica la tine sa fie chiar de la epilepsie. Nu se manifesta asa nici atacurile de panica si nici depresia.
Faptul ca ai cazul deja pe jos cam asta indica (epilepsia) si mi-ar parea rau pentru tine pentru ca este o boala destul de grea dar acum cu pastilele corecte se dimineaza mult starile convulsiv epileptice pana aproape sa numai apara deloc.
NU putem sti noi daca ai sau nu ca nu suntem nici medici si nici de am fi nu te putem consulta de aici.
Cel mai bine este sa mergi doar la medic de specialitate (atentie psihologul nu intra in aceasta categorie!) si anume mergi la medic neurolog! cauta-l pe cel mai bun din judetul tau si pune-te pe picioare.
S-ar putea sa fie cu totul altceva de la ce nici nu te astepti dar un lucru iti spun atacurile de panica dau senzatia ca inima ti-o ia razana dar nu stiu sa duca la lesin...
Sper sa te ajute sfatul meu!

| Nicusor212121 a răspuns:

De cat sa intrebi pe ned mergi omule la un doctor, sa nu iti fie frica sau jena du-te sa te vada cineva calificat nu persoane online