| Anonima568 a întrebat:

eu am cearcane dar nu stiu dc si nu stiu cum sa scap de ele. de dormit dorm cam vreo 10 ore laughing. oare dc am cearcane si cum pot scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Șosețică a răspuns:

Poate gasesti un raspuns aici: http://www.garbo.ro/......rcane.html

sau consulta intrebarea asta: http://www.tpu.ro/......ap-de-ele/

| ArinaMK a răspuns:

Salut, pai,
Cearcanele sunt o afectiune usor de observat, de multe ori sunt pusa pe seama noptilor pierdute si a oboselii acumulate. De cele mai multe ori insa, adevarul este cu totul altul, cearcanele tradand una sau mai multe afectiuni si sensibilitati ascunse. De fapt, cearcanele apar in urma aceluiasi mecanism care produce contuziile - oxidarea hemoglobinei.

Acest proces incepe din vasele capilare ce impanzesc pielea delicata din jurul ochilor. Acestea sunt atat de mici, incat celulele rosii sunt nevoite sa se alinieze in sir indian; acestea deseori se indeparteaza de capilare, iar enzimele sunt nevoite sa le descompuna (inclusiv hemoglobina). In momentul in care hemoglobina este descompusa, rezulta componente de culoare neagra-albastruie, a caror culoare este vizibila la suprafata pielii. Este posibil ca acest proces sa aiba loc in mai multe parti ale corpului, insa doar in zona din jurul ochilor pielea este atat de subtire incat tradeaza ruperea capilarelor.

Si totusi de ce apar cearcanele?
Cearcanele se pot datora hiperpigmentarii, adica unui exces de melanina, deseori intalnit la persoanele cu pielea inchisa la culoare. In ceea ce priveste pielea deschisa la culoare, pe masura ce inaintam in varsta, pielea din jurul ochilor devine si mai subtire, iar venele albastre-vinetii de dedesubt sunt mai vizibile. Pungile de sub ochi sunt cauzate de circulatia deficitara a sangelui, sau de retentia de apa. Pentru a afla care care este cauza cearcanelor, trebuie sa apasati usor cu degetul pe acestea. Daca pielea se albeste, atunci cauza este circulatia deficitara sau retentia de apa; in caz contrar, este vorba de un surplus de melanina.

Retentia de apa poate aparea in urma excesului de sare in dieta si a tabagismului, obiceiuri care duc si la afectiuni cardiace, boli ale glandei tiroid, precum si boli de rinichi si ficat. De multe ori circulatia proasta in venele capilare se datoreaza unei congestii nazale - atunci cand nasul este infundat, venele care se dreneaza din ochi in nas se dilata, se umplu cu lichid si capata o culoare inchisa.

Potrivit medicilor, culoarea cearcanelor poate fi un indiciu al motivului aparitiei acestora - o culoare albastra tradeaza o circulatei deficitara, simptom al afectiunilor cardiace si pulmonare. Culoarea rosie arata o vascularizare intensa, specifica hipertensivilor. Culoarea cenusie poate ascunde anemie sau o afectiune sistemica.

Se stie ca dulciurile si faina alba sunt dusmanii frumusetii - pe langa probleme de greutate, acestea afecteaza si pielea, producand imbatranirea prematura si inflamatii ce formeaza acele "pungi" de sub ochi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maseaza fiecare cearcan cu o bucata de gheata(1/3 dintr-un cub) pana la topirea completa a acesteia in fiecare dimineata si/sau seara. Poti folosi, pe langa gheata, si felii reci de castravete.Primele rezultate se vor vedea dupa o saptamana.

| Anycska a răspuns:

Sincera sa fiuu nu prea stiu am si eu aceeasi problema,eu m-am gandit ca e din cauza somnului dar se pare ca nu e, eu ma dau cu fond de ten, desi nu ti-l recomand daca te duci intr-un loc mai special si nu vrei sa ti-se vede te poti da cu acesta linistita