| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un catel de cateva luni si de pe 17 iunie am inceput sa tusesc. Adica pe 17 simteam ca ma doare gatul si de atunci tusesc. Nu sufar de boli sau ceva (am 14 ani) si de vreo 2-3 zile am inceput sa iau Calmotusin sirop. M -a ajutat putin, dar tot tusesc. Tot timpul simt ca am ceva in gat si simt nevoia sa tusesc. Am baut rece de cateva ori. Mi-e frica sa nu fiu alergica la cainele meu, este posibil? Daca stie cineva despre ce e vorba, sa-mi explice si mie, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi o alergie la părul de caine. Sau, fara sa stii, ai inhalat vreun fir de păr.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i alergie, ci un virus sau raceala.
Mergi al medic sa ti se asculte plamani sau sa-ti verifce gatul si sa-ti dea antibiotic, ca sa nu faci complicatii la plamani.
Alergia la catei sau pisici se manifesta cu ochi rosii, nas infundat si foarte rar cu un pic de tuse.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu știe nimeni despre ce e vorba.
Dacă erai alergică la câine, simțeai de la început.
Acea iritare în gât este o laringită. Se tratează medical.