| anonim_4396 a întrebat:

Buna
eu nu mi-am inceput viata sexuala si desii nu vreau inca s-o incep fiindca sunt mica la varsta de 16 ani si mna....nu sunt pregatita etc etc...
vreau sa intreb daca respectivul se protejeaza, cam cat la % este riscul sa ramai insarcinata si de ex daca s-a spart fara sa-ti dai seama, ce trebuie sa faci? sau ce pastile sunt bune pt asa cvbig grin
- sper sa nu ma judecati pentru intrebare...dar ma gandeam ca e bine sa fii pregatit pentru orice si de aceea voiam sa va cer sfaturi big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca prezervativul este bun si nu se sparge, atunci riscul este minim 99, ...% cu nu stiu cati de 9 dupa virgula. Dar, sorry ca te dezamagesc, nu exista nicio protectie 100% sigura decat (aspirina tinuta intre genunchi) abstinenta.
Preferabil ar fi sa nu te apuci de acest sport decat in conditia in care iti poti asuma orice risc, ce conteaza ca sunt una din doua sau una din zece mii care ramane insarcinata folosind un mijloc "sigur" de contraceptie, cand tu esti acea persoana?
Dar, daca pana la urma ai nevoie de... atunci foloseste cea mai buna metoda de contraceptie, adica prezervativul.

| darrio2007 a răspuns:

Nici nu trebuie sa o incepi la varsta ta.Desi ai cam vrea.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Sincer deocamdata nulaughing)
nu crezi ca esti prea sigur?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu. Spune-mi tu.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Ti-am spuswinking

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.

| mona a răspuns:

Daca se protejeaza si nu se intampla accidente, sansele sa ramai insarcinata sunt mici iar daca se intampla ca prezervativul sa se sparga atunci e mai bina ca fata sa ia pastila de a doua zi

| Azµre a răspuns:

Îți recomand înainte de toate să citești următoarele întrebări și topic-uri.
http://www.tpu.ro/......e-va-aduc/

http://www.tpu.ro/......ntrebe-un/

http://www.tpu.ro/......sa-i-faca/

Revenind la cele scrise de tine să-ți răspund.
Dacă prezervativul este folosit cu cap el protejează 100% împotriva sarcinii. Dacă e prost folosit se poate rupe, și atunci procentajul scade dramatic.

Pe lângă asta, prezervativul nu te protejează 100% împotriva HIV, Herpes (30%), HPV(20%), Hepatită, și multe alte ciuperci și bacterii care e de ajuns atingerea zonelor intime de câtre alte părți ale corpului.
De aceea trebuie să te gândești de 100 de ori înainte de a face acesta pas. Tot odată nu trebuie să te culci cu primul întâlnit în cale.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Da am citit o parte si da sunt total de aocrd cu toate acestea.
si da mi s-a intamplat de cateva ori sa ma simt sufocata cu acest subiect ca sa-mi incep viata sexuala, si ca unora nu le vine sa creada ca sunt virgina sau ceva de genul stiu ca e mare mirare chestia asta doar pentru ca restul populatiei deja a depasit varsta si etc dar mie parca tot nu-mi vine sa cred ca datorita acestor persoane nici nu mai poti fii crezut...si dinc cauza asta abia mai gasessti perechea potrivita care sa te respecte fara sa-ti ceara acest lucru sau fara sa te inteleaga si sa te santajeze si apoi vine dezamagirea adolescentina si dramele etc etc....sunt dezorientata ca sa spun asa din cauza asta oricum n-o sa renunt la virginitate pentru oricine si asta va fi cand stiu ca se merita si pentru mine si pentru respectivul, mersi inca o data happy

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai pentru ce, ai vrut să te documentezi eu ți-am prezentat câteva din riscuri happy să ai grijă de tine. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Cam devreme să devii femeie la 16 ani!
Părerea mea este că după 18-20 de ani e cel mai potrivit, organismul este în dezvoltare acum.
Prezervativul oferă o eficienţă de 89-95%,nici o metodă nu oferă protecţie 100%.
Prezervativul trebuie să fie unul de calitate, să nu fie expirat şi mare grijă la manevrarea lui.
Dacă este manevrat corect, nu se întâmplă nimic.
Te pup!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mercihappy pai da aia am scris mai sus ca nu vreau sa mi-o incep doar ca sunt putin speriata de ce se intampla in ziua de azi si decat sa fiu total neinformata mai bine asa

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

In primul rand, daca nu vrei sa iti incepi viata sexuala, nu o face. Apoi, intrebarea ta e binevenita, la varsta ta, pentru ca trebuie sa inveti cat mai multe. Daca respectivul se protejeaza cu prezervativa, sansele sunt extrem de mici ca tu sa ramai insarcinata. Daca totusi se rupe prezervativul, singura sansa mai este pastila de a doua zi, care trebuie luata cat mai repede, deoarece cu cat trec orele, cu atat este mai putin eficienta. Dar, tine cont, pastila de a doua zi este foarte puternica si creaza dezechilibru hormonal si este de asemenea recomandata de maxim 2 ori intr-un an.

| anonim_4396 explică (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

De 2 ori pe an? asta nu stiam big grin mersi de informatie si mersi ca ma intelegihappy

| Alexsiatit a răspuns:

De ce-ar trebui sa fi "judecata" fetiscano? Pentru ca esti curioasa si vrei sa stii? Pentru ca ai depasit "pragul" copilariei si ca ai devenit "constienta" ca vei deveni in curand, in mod inerent si femeie? Astea nu sunt de condamnat, ci dimpotriva! Si daca totusi va exista acea persoana ipocrita, am sa-i spun de pe-acum, sa-i fie rusine!
Spui:
"E bine sa fii pregatit pentru orice" iar eu iti dau intrutotul dreptate, dar cum pentru termenul "orice", ar fi atatea de spus, incat pana as reusi eu sa scriu iar tu sa citesti, ai fi poate chiar de mult majora (zambet) poate incerci sa mai limitezi putin din aria lui "orice" si sa fi mai "punctuala"
Pupic: Alexsiatat

| Ama00 a răspuns:

Bine ar fi sa se protejeze. Cumparati un prezervativ rezistent, chit ca dati mai multi bani pe el. Astfel nici nu se sparge si nici nu mai esti nevoita sa iei pastile. Pastilele astea sunt o mare prostie. Dar daca chiar e neaparata nevoie de ele, n-ai decat sa iei. Evita sa ajungi la asta ca bine n-au sa-ti facawinking

| anonim_4396 explică (pentru Ama00):

Da am auzit ca sunt dereglari hormonale etc si nu vine menstruatia deloc regulat.dar mna voiam sa fiu sigura de protejare pentru cand va fi momentul si n use stie niciodata mersihappy