| Lorena6879 a întrebat:

Bună, exista lentile de contact pentru astigmatism cu hipermetropie? Sunt curioasă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu ochelari se poate.
Cu lentile de contact cum crezi ca ar functiona?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul care te a consultat el poate raspunde la intrebarea ta, intreaba l si vezi ce spune el.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate corecta atat cu ochelari cat si cu lentile de contact.

Dar mai nou se pot corecta cu succes prin operatie chirurgicala pe ochi, scapand definitiv de ochelari si de lentile.

https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/astigmatismul

| xpoisonxdartx a răspuns:

Exista, cauta Air Optix