| ASMA14 a întrebat:

Buna fetelor, ma confrunt si eu cu o problema cu, care banuiesc ca si voi v-ati confruntat macar o data in viata! Acum vreo 6 ani am avut candida si de atunci nu am mai facut insa acum 3 luni mi-a aparut din nou, am tratat-o cu lomexin.Eu folosesc servetele umede pentru zona intima, dupa candida am folosit numai speciale din farmacie, insa acum am folosit iar servetele cu parfum pentru bebelusi. Dupa ce am fost la menstruatie am purtat timp de o saptamana cate un protejslip pe chilot, iar apoi am simtit usturimi si mancarimi si l-am dat jos.Se pare ca am din nou candida..Este posibil sa fie de la servetele? Protejslipuri sau poate ca mananc prea multi cartofi? (Am aflat ca bacteria se hraneste cu dulciuri si amidon, cum dulciuri nu prea mananc ma gandesc ca poate de la sucuri si cartofi). Acum mi-am luat ovule Gynosept. Sper sa scap repede insa nu vreau sa imi mai apara iar, este groaznic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Da, protej slipurile, servetelele intime cu parfum si alti iritanti pentru zona sensibila, balsamul de rufe folosit pe lenjeria intima, lenjeria intima sintetica, pantalonii f mulati, gelul intim cu care te speli : toate aceste lucruri pot fi factori declansatori.
Renunta la fiecare in parte daca esti mai sensibila.
Nu am avut candidoza thanks god laughing
O sa scapi de ea dar trebuie sa ai grija de tine ca sa nu mai reapara, daca mai iei tratament cu antibiotice cere si un antifungic de la farmacie pentru a proteja flora.
Mananca alimente bogate in probiotice : iaurturi, kefir branzeturi fermentate [ nu proaspate ].

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Sucurile SUNT dulciuri :P
si inca de cel mai rau tip, pentru ca fiind lichide, zaharul se absoarbe cel mai bine de organism

insa pentru problema ta, am gasit asta:
https://www.secom.ro/......-tratament
sper sa te ajute;)

| Denisa0954 a răspuns:

Odată ce ai avut, esti tot mai predispusă sa ai. Din cauza asta trebuie sa ai mai multa grija decât în mod normal. Zic eu ca principalul factor sunt servetelele pentru bebe. Foloseste șervețele intime si un gel intim. Schimba proteslipul de mai multe ori pe zi si sper sa nu mai ai probleme. Stiu cum e si e groaznic

| Demidol a răspuns:

Asta nu e o raceala ca sa ne confruntam toti cu ea macar o data in viata. E o infectie grava. Trebuie sa te reintorci la medic, nu sa te tratezi dupa ureche.