| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor! Va rog ajutati-ma, inainte de data menstruatiei mi-a venit o scurgere maro si putin sange roz timp de 3 zile a patra zi trebuia sa-mi vina, ei bine nu mi-a venit si astazi este a treia zi de intarziere, am facut testul si a iesit negativ, urinez des, si ciudat mi se pare ca nu m-au durut sanii nici inainte de manstruatie nici acum, se poate pune problema de o sarcina,? Sau sunt racita? Daca a trecut cineva prin aceste manifestari sau are cunostinde despre asta, va rog sa-mi raspunde-ti. Va multumesck! pupiki!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai avut contact sexual este foarte posibil ca acea mica sangerare sa fie o sangerare de nidatia (adica de implantare a bebelusului in uter). Asadar, ai semne ca ar putea fi vorba de o sarcina. Testul de sarcina la 3 zile e prea repede facut ca sa te poti baza pe el. La 5-6 zile de la acea sangerare fa-ti un nou test de sarcina din prima urina de dimineata pentru confirmare, pe care, daca e negativ, repeta-l la inca 2-3 zile.
Daca cumva iese tot negativ, atunci e cazul sa te duci repede la ginecolog, fiindca nu e vorba de sarcina ci de o problema serioasa de sanatate. Nu cred ca "raceala" este cauza, mai degraba un dezechilibru hormonal care trebuie investigat.

| LoryM22 a răspuns:

Esti racita sau poate ai o inflamatie a aparatului genital(secretia maro)nu iti recomand spalaturile vaginale acelea in mod normal se fac numai dupa recomandarea medicului, insa intre timp pana ajungi la un control ginecologic si sa-ti ia un test de secretie poti tine picioarele in apa calda, sa porti mereu sosete in picioare si sa te imbraci mai gros.Sanatate!

| elisa_2627 a răspuns:

Sigur esti racita. Fa bai de sezut si spalari vaginale cu decoct de galbenele si du-te la medic sa faci analize. Dintr-o raceala banala poti avea complicatii mai tarziu.

| Bebitza_3599 a răspuns:

Daca testul a iesit negativthinking nu prea ai motive de panikbig grin si daca urinezi des o raceala e mai mult ca sigurwinking:*