| Crde12244556 a întrebat:

Folosesc anticoncepționalele Karissa de 3 luni, iar de câteva zile am observat niște scurgeri maronii, cu cheaguri care acum par a fi menstruație. Mai am 7 pastile in folie și continui sa le iau, dar este normal ca menstruația a venit atât de repede? Normal trebuia sa îmi vina pe 26 dec, dar "scurgerile" au început pe 14, plus ca am început sa am și dureri menstruale. Nu este o cantitate mare de sange. Nu cred ca este posibil sa fiu însărcinată pentru ca de cele mai multe ori folosesc și prezervativul, plus ca in ultimele luni nu am avut o viața sexuală atât de activa. Ce ar trebui sa fac? Sa termin folia de pastile in mod normal? Sau ar trebui sa le opresc total. Ideea e ca doctorul mi le-a prescris pentru a ma "proteja" atât de sarcina cât si de chisturi, iar odată cu ele am observat ca și durerile menstruale care erau un chin pentru mine au dispărut. Am făcut un eco inainte de începerea lor și totul părea sa fie perfect, dar nu înțeleg ce se întâmpla. Este posibil sa fie o dereglare de la ele? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa iei in continuare, dar programandu-te urgent la medicul care ti le-a prescris. Orice reactie adversa, cat de mica, impune consult ginecologic imediat, nu astepti nu stiu cate zile. Avand chisturi ovariene, trebuei sa fii sub atenta supraveghere medicala cat timp iei contraceptive, sa mergi la ginecolog macar o data la 4-5 luni daca nu ai probleme si ori de cate ori ai probleme, cat de mici