| Lorena6879 a întrebat:

Bună, fumez de o luna si fumez la zi vreo 3 max 4 țigări, e prea mult? Si fumez Kent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bronson1 a răspuns:

Taicamio a fumat toata viata lui. La 77 de ani i s-au amputat picioarele pentru ca din cauza tigarilor a facut o boala numita arterita care in timp i-a subtiat vasele de sange din extremitati, pana la punctul in care nu mai avea circulatie deloc in picioare.
Inclusiv el putea scapa de boala asta care s-a format in zeci de ani de fumat, daca s-ar fi oprit sau ar fi redus din tigari la timp.
Doctorul i-a recomandat sa nu mai fumeze deloc, ca o sa-i amputeze picioarele si de mai sus in urmatorul an. Dar de 3 ani a fost operat, fumeaza in continuare 3-4 tigari pe zi, si boala nu s-a mai agravat deloc.
Sa traiesti 77 de ani e mult si pentru un nefumator, deci nu ai de ce sa te temi. Si mai cunosc fosti colegi de breasla de-ai lui, care au fumat o viata si sunt bine, la o varsta.

El a fumat cate 2-3 pachete zilnic, si nu a murit de cancer, nu a nascut nici copil cu handicap laughing, si nici nu a fost un om care manca prea sanatos.
Cancerul "prinde radacini" atunci cand corpul tau devine prea acidic. Daca tu mananci mancaruri alcaline si iei vitamine si minerale zilnic, n-o sa ai niciun cancer de la fumat, si nici plamanii tai nu vor avea nicio problema.
Toate bolile se pot preveni natural cu o alimentatie sanatoasa.
Iar ce a spus cineva mai sus, ca daca bagi in tine 4 picuri de otrava pe zi, e tot otrava. Gresit, in de-a lungul istoriei au fost multi care practicau consumul otravurilor in cantitati mici, pe care le cresteau in timp, pentru a deveni imuni in timp la acea otrava.
Insa tigarile nu sunt deloc asemanatoare cu otrava.

Lasa copii astia cu woke sh*t-ul lor ca nu e bine sa fumezi.
4 tigari pe zi nu e mult, dar iti recomand sa nu treci de 1 pachet, ca vei obosi mai usor la efort fizic.
Daca o sa ajungi sa te simti obosita la plamani, poti trece pe vaping. Ai tot felul de arome fancy de care n-o sa poti ajunge sa te plictisesti. Vaping-ul iti ofera in continuare doza necesara de nicotina, insa fara substantele din tigari care pot provoca in timp boli (gudron, monoxid de carbon, benzen, etc.).

Eu am fumat de la varsta de 12 ani, si m-am lasat de fumat complet de 2 ani, pentru performanta la sala. Probabil cantitatea de gudron pe care am strans-o in plamani imi ingreuna plamanii prea mult pentru sport. Si sa te lasi de fumat e usor, daca ai disciplina, si daca iei decizia de pe o zi pe alta (si nu incerci sa reduci din ele in de-a lungul catorva saptamani, metoda aceea nu functioneaza). Nu exista dependente la fumat, cafea, dulciuri decat la oameni cu psihicul slab. La alcoolici si droguri mai grele se formeaza in schimb dependentele, acolo e cam dificil sa scapi de unul singur ca ajung sa faca parte din persoana ta si mintea ta nu se mai descurca fara ele, dar aici vorbim din nou de tigari. N-ai nicio grija! happy

65 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Inca mai ai timp sa te lasi, la 3-4 tigari zi dependenta nu e foarte mare, cand ajungi la 10 pe zi deja e greu sa renunti, la 1 pachet pe zi sau 2 e foarte foarte greu.
Eu am fumat mai bine de 10 ani cam 10 tigari pe zi, mi-a fost greu sa ma las.
Deci de ce te-ai apucat?
Cel mai bun sfat, lasa-te.

| Lorena6879 explică (pentru Simpatic):

De curiozitate m-am apucat, daca las la 2 pe zi cred ca nu o sa fie dependenta

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragă Lorena nu ai spus ce varsta ai dar cred ca esti foarte tînără, de ce vrei sa i ti distrugi plămînii de ce vrei sa faci cancer? Nu ar fi mai bine acum sa te opresti? Cu cît vei continua sa fumezi o sa fie tare greu sa le lasi, gîndeste te vei gasi un baiat te vei casatorii vei avea copil si daca tu vei fuma si pe perioada sarcinii il vei face cu handicap, asta vrei un copil bolnav? Ca cei care fumeaza si beau, ca tutunul si alcolul merg mînă in mîna, si nu este bine pentru tine sa fumezi ca te distrugi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti o fata frumoasa, pacat de tine ca i ti distrugi viata cu fumatul, mare prostie faci, părintii stiu ca tu fumezi? Ce varsta ai?

| Lorena6879 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fac 18 ani luna viitoare, si nu stau la părinți, stau in chirie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lorena6879):

Renunta la fumat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Renunta la fumat distruge plămînii poti face tuberculoza TBC

| RxTx a răspuns:

Mă otrăvesc de o lună și bag în mine 3 maxim 4 picături de otravă care sunt ferm conștient și s-a demonstrat clar că îmbolnăveșțe oamenii de una de alta
o fi mult?

Dar dacă nu te-ai mai sinucide tu așa în rate nu ar fi mai bine!

| Lorena6879 explică (pentru RxTx):

Sinucidere in rate, morlaughing laughing

| RxTx a răspuns (pentru Lorena6879):

Altă chestie mult mai interesată : miros hainele tale, când tu fumezi pe lângă un om de care ai nevoie si care îti prestează ceva servicii lui îi vine să tușesca și îi vine mai repede să spună ca nu te poate ajuta,
Eu consider că tu îmi murdărești hainele daca eu sunt un prestator de servicii si trebuie să merg in mașina ta să mă duci undeva să îți fac prestesz ceva.
DACĂ EU TREBUIE SĂ ÎTI ACORD PRIMUL AJUTOR TE-AI ÎNECAT
și trebuie să îti fac respirație gură la gură
crezi că pe mine mă trage inima să te mai resuscitez

Sau să zicem că eu aș putea fi bărbatul visurilor tale care aș îndeplini tot ceea ce ti-ai fi dorit vreo dată de la un bărbat
Si eu văd că tu fumezi si imi zic in capul meu de cât să sărut pe una care fumează mai bine nu mă bag în seamă de loc cu ea.
așa că poate pierzi o ocazia vieții tale.

| Lorena6879 explică (pentru RxTx):

Ce ți-ai dori sa imi faci respiratie gura la gura, nuhappy?

| RxTx a răspuns (pentru Lorena6879):

Nu mi-aș dori dar așă in viața am mai salvat câteva persoane, si cele cărora le puțea gura a țigări mi-a fost scârbă să mă implic prea mult, nu se știe niciodată când te îneci cu un mic cu o gumă de mestecat când cade fulgerul pe mașina în care eșți și poate că ai putea fi salvată.
Sunt oameni care au făcut câte o școală care fac parte din tot felul de chestii de exemplu Crucea Rosie, sau sunt voluntari la protecția civilă detașametul dezastre,
si salvatorul mai ales când este singur și trebuie să acorde primul ajutor mai multor persoane
el poate să se implice pentru o singură personă
Nu ti-aș dori să ajugi să ai nevoie.
îți spuneam și eu așa din punctul de vedere al unui trecător pe stradă care ar putea să îti salveze viața său să aleagă să meargă indiferent mai departe.

| Lorena6879 explică (pentru RxTx):

Ok, ma sperii cu crucea rosielaughing

| Lorena6879 explică (pentru RxTx):

Am pus acesta întrebare, nu pentru a afla ce fac tigariile, si pentru a intreba daca fumez cam multe la zi. happy

| RxTx a răspuns (pentru Lorena6879):

Nu mă interesezi poți să bagi în tine și boboane de capră că nu imi pasă,
ți-am zis așa o idee, dacă eu să fi singurul salvator și voi ați fi mai mulți care ați avea nevoie de resuscitare cardio respiratorie
de ce m-aș implica să te salvezi pe tine? când miroși a țigări
trec la următorul.
Si sunt cazuri ereale lucrurile acestea, mai explodează câte o butelie cu aburi de pe la câte o fabrică care mătură casele pe 700 metri in toate părțile
mai alunecă câte un tren în râu, mai se răstoană autocarul
Eu ca si salvator pot să săr în râu să înot cu tine să încerc să te scot la mal
sau la mare te ia valul curentul
nu mai poți să înoți și vin eu înot până la tine
oamenii de pe plajă se uită și râd și nu se bagă nimeni
și dacă eu văd ca tu mirosi a țigări poate că nu mai mă trage inima să mai te ajut că brusc ups am obosit
nimei nu mă poate trage la răspundere de ce am obosit când ei stau să se uite doar la spectacol
Chiar am fost in situația asta la costinești in anul 2003 am intrat după o fată care nu mai putea să înoate până și iubitul ei se uita la ea și râdea pe mal
si oamenii se uitau si râdeau nu se implica nimeni si până la urma am reușit să o scot eu la mal. nici măcar mulțumesc nu a spus. oricum nu m-a deranjat că nu a spus ea mulțumesc. m-a derajat faptul că iubit-ul ei nici măcar nu sa dezbrăcat de haine pantaloni scurți si tricou si nu sa agitat să anunțe si el alți oameni să mai vină ajutoare,

| Lorena6879 explică (pentru RxTx):

Eu doar ma gândeam daca e cam mult 4 țigări la zi, nimeni nu tea obligat sa ma salvezi, știu toate riscurile si acelea sunt de la om la om, si felicitări pentru ca ești un erou si un om cu suflet si inteligență ❤️am redus din țigări

| Violleta2022 a răspuns:

Asta iti poate spune numai un medic, dupa ce iti face radiografie pulmonara daca ai fost afectata si cat de grav.
Este arhicunoscut si deja dovedit ca fumatul este cancerigen, indiferent ca fumezi 1 tigara pe zi sau 100, plamanii tot la fel se imbolnavesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Uneori este suficient sa fumezi 1 singura tigara pe zi si tot faci cancer de plamani, daca esti predispusa la acest lucru fiindca plamanii tai pot fii foarte sensibili.
In orice caz, fumatul nu aduce nimic bun sau frumos in viata unui om, doar boala, necazuri, gura urat mirositoare si haine care put a fum.

| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

Și eu care m-am lasat si ma frământă sa ma reapuclaughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lorena6879):

Hai sa radem peste cativa ani, sa vedem cine mai rade atunci!

| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

Ok. Sper sa radem împreună la o cafea

| Bronson1 a răspuns (pentru Lorena6879):

Taicamio a fumat toata viata lui. La 77 de ani i s-au amputat picioarele pentru ca din cauza tigarilor a facut o boala numita arterita care in timp i-a subtiat vasele de sange din extremitati, pana la punctul in care nu mai avea circulatie deloc in picioare.
Inclusiv el putea scapa de boala asta care s-a format in zeci de ani de fumat, daca s-ar fi oprit sau ar fi redus din tigari la timp.
Doctorul i-a recomandat sa nu mai fumeze deloc, ca o sa-i amputeze picioarele si de mai sus in urmatorul an. Dar de 3 ani a fost operat, fumeaza in continuare 3-4 tigari pe zi, si boala nu s-a mai agravat deloc.
Sa traiesti 77 de ani e mult si pentru un nefumator, deci nu ai de ce sa te temi. Si mai cunosc fosti colegi de breasla de-ai lui, care au fumat o viata si sunt bine, la o varsta.

El a fumat cate 2-3 pachete zilnic, si nu a murit de cancer, nu a nascut nici copil cu handicap laughing, si nici nu a fost un om care manca prea sanatos.
Cancerul "prinde radacini" atunci cand corpul tau devine prea acidic. Daca tu mananci mancaruri alcaline si iei vitamine si minerale zilnic, n-o sa ai niciun cancer de la fumat, si nici plamanii tai nu vor avea nicio problema.
Toate bolile se pot preveni natural cu o alimentatie sanatoasa.
Iar ce a spus cineva mai sus, ca daca bagi in tine 4 picuri de otrava pe zi, e tot otrava. Gresit, in de-a lungul istoriei au fost multi care practicau consumul otravurilor in cantitati mici, pe care le cresteau in timp, pentru a deveni imuni in timp la acea otrava.
Insa tigarile nu sunt deloc asemanatoare cu otrava.

Lasa copii astia cu woke sh*t-ul lor ca nu e bine sa fumezi.
4 tigari pe zi nu e mult, dar iti recomand sa nu treci de 1 pachet, ca vei obosi mai usor la efort fizic.
Daca o sa ajungi sa te simti obosita la plamani, poti trece pe vaping. Ai tot felul de arome fancy de care n-o sa poti ajunge sa te plictisesti. Vaping-ul iti ofera in continuare doza necesara de nicotina, insa fara substantele din tigari care pot provoca in timp boli (gudron, monoxid de carbon, benzen, etc.).

Eu am fumat de la varsta de 12 ani, si m-am lasat de fumat complet de 2 ani, pentru performanta la sala. Probabil cantitatea de gudron pe care am strans-o in plamani imi ingreuna plamanii prea mult pentru sport. Si sa te lasi de fumat e usor, daca ai disciplina, si daca iei decizia de pe o zi pe alta (si nu incerci sa reduci din ele in de-a lungul catorva saptamani, metoda aceea nu functioneaza). Nu exista dependente la fumat, cafea, dulciuri decat la oameni cu psihicul slab. La alcoolici si droguri mai grele se formeaza in schimb dependentele, acolo e cam dificil sa scapi de unul singur ca ajung sa faca parte din persoana ta si mintea ta nu se mai descurca fara ele, dar aici vorbim din nou de tigari. N-ai nicio grija! happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E prea mult? E prea mult în raport cu ce? Depinde cât vrei să trăiești. Dacă dorești să trăiești mai mult, chiar și una pe zi, e prea mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie mi se pare mult si o tigara pe zi. La 2-3 zile le simt mai bine, mai aromate.
Fumatul ar trebui sa fie o placere. Cand fumezi mai multe tigari intr-o zi, apare usturimea in gat si dispare aroma, deci devine o prostie.

| Mosotti a răspuns:

Nu e asa mult totusi 3-4 pe zi.

| Lorena6879 explică (pentru Mosotti):

Păi o sa incerc doar dimineața la cafea una, atât

| Mosotti a răspuns (pentru Lorena6879):

Da, dar si asa ceva dependenta va fi, insa mai usoara.

| Lorena6879 explică (pentru Mosotti):

happy ms de raspunsuri. Noapte bună ❤️

| Mosotti a răspuns (pentru Lorena6879):

Noapte buna.

| LoveSleep a răspuns:

Poti fuma si una pe zi, daca esti impreuna cu oamenii potriviti, primesti afirmarea de care ai atata nevoie.
De la 2 in sus deja devii cool.
Bravo, buna alegere.

| Lioana a răspuns:

Orice e mai mult de 0 tigari pe zi e mult.

| Emma30555 a răspuns:

Nu e mult dar daca ai pus intrebarea asta înseamnă că fumatul totusi nu prea este pentru tine. Si oricum nimeni nu poate sa încurajeze fumatul, chiar si cei fumători îți vor spune sa te lasi. Dar vorba unui vers, tot ce ma ucide ma face sa ma simt viu, cam asa e cu micile vicii. Dar poti sa te relaxezi si sa te simti bine si fara sa fumezi, și oricum de la 3, 4 pe zi ajungi la 10 usor

| Lukasssz a răspuns:

Gandeste-te ca iti arzi banii aiurea.Mai bine de banii aia ajuti oamenii nevoiasi, le dai cativa lei, le cumperi o paine, un covrig, etc.O sa faci un bine si nu o sa iti mai distrugi sanatatea

| mi25 a răspuns:

E destul ca sa devii un fumator inrait!
Eu am inceput cu 3 tigari pe zi, timp de 1 an. Apoi am ajuns la 10 timp de 3 ani. Dupa am ajuns la un pachet, un pachet si jumatate. Cand faceam de serviciu noaptea, nevand nimic de facut, decat activitate de control si supraveghere, fumam pana la 4 pachete. Acum, de cativa ani, nu mai fumez.

| mastadont a răspuns:

Nu e mult dar totul ține de cât de puternică ești din punct de vedere psihic. Eu fumez de peste 10 ani și nu am trecut nici o dată de 4 țigări pe zi și mă simt încă perfect.
După cum spuneau romanii, aureia mediocritas, aurita cale de mijloc, adică nu e bine să cădem în extreme, dacă simți nevoia să fumezi atunci fumează însă nu exagera pentru că o să îți dăuneze pe termen lung.

| chuckmanson a răspuns:

Daca ai peste 18 ani și te apuci de fumat ai o problemă gravă cu coeficientul de inteligență.

| blairelovesmusic a răspuns:

Da, e mult.

| SharpEagle a răspuns:

Nu prea conteaza ce fumezi, riscurile sunt similare la toate marcile.
Apoi, exista studii care spun ca fumatul e chiar mai toxic pentru fumatorii de ocazie sau cu tigari putine pe zi, din pricina faptului ca nu au corpul adaptat, care sa secrete substante anti-inflamatoare (fumul duce la micro inflamatii), care sa-si fi luat niste masuri de precautie (care cer timp si stimul prezent continuu, adica fumat des).
Sincer, daca fumezi doar sa te dai interesanta sau sa ai senzatia ca nu esti pe langa grup, mai bine vapezi, iti iei electronica. Dar mare atentie ca asta da dependenta mai mare, ca practic o sa devina ca un tic, vei sta numai cu ea in mana si restrictiile de folosire sunt mai mici decat la tigarea pe tutun, deci vei trage si mai abitir, oriunde, oricand.
Decizia cea mai inteleapta: fara fumat/vapat.

| SharpEagle a răspuns:

PS: inca ceva... femeile fumatoare se uzeaza mai repede, sunt mai putin atractive decat nefumatoarele de aceeasi varsta, raman mai greu insarcinate, trebuie sa se chinuie sa se lase pe parcursul sarcinii, au un miros greu in gura, obosesc mai repede, nu au mirosul ascutit ca sa simta cu adevarat cu miroase o floare sau un parfum fin..si asa mai depaaaaaarteeeee.
winking
Make your choice. The right choice. Now!

| elemonis a răspuns:

Buna.
Cel mai bine ar fi sa te lasi de fumat. Fumatul nu are nici un,, beneficiu", din contra iti face rau in corp.
In loc sa dai bani pe tigarete poti strange acei bani pentru tine si sa iei ceva care sa iti faca bine din punct de vedere al starii tale de sanatate sa zic asa.

| Mosotti a răspuns (pentru elemonis):

Tu ai dreptate si sfatul e bun, insa fata a intrebat daca e mult 3-4, nu sa-i zicem noi ca nu e bine sa fumeze, ca asta stie si ea.

| Lorena6879 explică:

Nu ma simt rău deloc, numai ca am vrut sa ma interesez daca e prea 3-4

| SharpEagle a răspuns (pentru Lorena6879):

Iti propun un experiment: imagineaza-ti ca ai putea calatori in timp (view only) in anul din viitor cand vei avea 50 de ani. Si ca te vei putea privi, iti vei putea vedea probabil copiii, poate si nepoti, tot ce ai realizat, toate lucrurile frumoase (si chiar si alea mai putin frumoase, ca asta-i viata). Mai adauga la experimentul asta si faptul ca ai o afectiune grava cauzata de fumat (sa n-ai impresia ca vei scapa, extrem, extrem de putini fumatori scapa neatinsi, deci ai sanse foarte mici sa ti se intample!). Afectiune care fie te duce la un stadiu terminal, fie te dizabiliteaza cumva astfel incat sa nu mai poti trai viata din plin. Uita-te si la viitorul pe care puteai sa-l ai dupa acesti 50 de ani, la experientele cu familia, cu nepotii, la calatoriile pe care le-ai fi putut face in jurul lumii, la lucrurile simple, alea care dau continut si simbolistica vietii. Apoi vizualizeaza durerea apropiatilor atunci cand pleci, golul pe care-l lasi in urma.
Ce decizie ai lua azi, stiind viitorul?
So....lasa afumareala, ca sa nu zic abureala: quit now and live longer! Enjoy life to the maximum extent!winking
De putut poti, sa fii sigura de asta! Doar ca nu ti-a explicat nimeni cu adevarat care sunt riscurile reale, nu ai inteles pe deplin pericolul. Daca inca nu esti convinsa, fa o tura pe la sectiile de oncologie si vezi care-i acolo din pricina fumatului. O alta perspectiva asupra vietii ti se va deschide...

| Mosotti a răspuns (pentru Lorena6879):

O sa devi dependenta oricum, dar iti asumi, eu n-am vrut sa-ti zic sa nu fumezi pentru ca-ti respect decizia, ca nu e bine stiai si tu precis.
Si daca lasi la 2 pe zi dependenta tot va apare, mai lent si mai usoara, dar apare.

| Allemando a răspuns:

E o grămadă. Imaginează-ți următorul lucru: un pachet costă aproximativ 20 de lei. Asta înseamnă cam un leu pe țigară. Până acum, ai zburat 100 de lei. Într-un an se fac 1200. În 10 ani se fac 12 mii. Toți acești bani sunt dați pentru a-ți strica ție sănătatea big grin
Lasă-te acum, cât încă poți, că după ce trece timpul nu o să te mai poți lăsa.
Dacă vrei tu neapărat, poți să ajungi îmbătrânit, fără dinți, cu plămânii beliți și, poate, un cancer bonus. Dacă vrei. Alege-ți viitorul cât încă poți!

| Lorena6879 explică (pentru Allemando):

Ok, acum observ ca si in poza mea de profil am tigara la mâna?

| SharpEagle a răspuns (pentru Lorena6879):

Vad. Si mai vad ca esti o fata frumoasa si finuta. Si ceva imi spune ca esti si isteata. Deci, ai toate motivele sa iei decizia aia corecta.
Do it! Just do it!
https://www.youtube.com/watch?v=ZXsQAXx_ao0
:))

| Lorena6879 explică (pentru SharpEagle):

Morlaughing ce video mi-ai trimis. Shia e unul dintre preferații mei

| SharpEagle a răspuns (pentru Lorena6879):

Na, ca nimic nu-i intamplator, este?
Just
Do
It
!
winking

| Lorena6879 explică (pentru SharpEagle):

Ms de sfat, Seară frumoasă

| SharpEagle a răspuns (pentru Lorena6879):

Nu, nu, ca n-ai scapat de mine. O sa te bazai pe mesageria privata pana cand o sa-mi juri ca te-ai lasat de fumat.
Bine?
rolling on the floor

| Lorena6879 explică (pentru SharpEagle):

laughing mor

| SharpEagle a răspuns (pentru Lorena6879):

Pai, tocmai, ca d-asta sunt aici, sa nu mori! Your guardian angel!winking

Do it! Just Do It!
rolling on the floor
Gata, ti-ai gasit "fericirea" cu mine, sa vezi cum te caut eu si la 4 dimineata, cand ti-o fi somnul mai dulce.
"Ce faci, buna, te-ai lasat? Ca daca ma superi, te las eu dupa aia, da?!" laughing

| Lorena6879 explică (pentru SharpEagle):

Bun, ai cerere de la mine pe privat

| SharpEagle a răspuns (pentru Lorena6879):

Hooopaaa, am trecut la categoria "selecte people", naaaaais laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lorena6879):

Tu esti in poză?

| SelenaTpu a răspuns:

Fata de alții un pachet chiar două, nu

| Gambler007 a răspuns:

Daca le fumezi NU, daca le pufai si iti bati joc de ele, indirect iti bati joc de tine si de banii tai

| Dgecko a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care poti sa-l primesti in acest moment este : SA TE LASI! Acum, nu de maine, nu de luni.
Vorbesc din experienta, m-am apucat de fumat de la 15 ani si am reusit (dupa multe si grele incercari) abia dupa 12 ani sa ma las definitiv.
Spun ce este cel mai bun sfat pentru ca acum e cel mai usor pentru tine sa faci asta.
Fumatul nu aduce nimic pozitiv in viata ta, dimpotriva si e pacat sa patesti ca mine sa constientizezi asta abia dupa atatia ani, iar acum cand privesc in urma imi dau seama cat de "prost" am fost.

| Kakuzu a răspuns:

Da foarte mult nu este bine pentru respiratia ta sad

| oVladinsky a răspuns:

Bună, am fost și eu în situația ta acum aproximativ 1 an. Nu este neapărat mult, însă constant tot îți va afecta sănătatea. Recomand să încerci renunțarea definitivă sau în cel mai rău caz, o alternativă mai puțin cancerigenă. Eu am ales IQOS și de câteva luni de zile fumez doar din acesta fără să simt lipsa țigărilor tradiționale. Însă cea mai bună și sănătoasă opțiune este să renunți de tot la fumat.

| NumeleTau3323 a răspuns:

Lasă te cât mai poți. După 8 ani de fumat am ajuns la aproape două pachete pe zi. Am luat și pastile defumoxat, am incercat și plasturi, am încercat să merg și la biserica și tot nu am reușit. Lasă te! Nu ești mai tare sau mai șmecheră. Timpul va trece și totul are un preț.