| anonim_4396 a întrebat:

Greata de dimineata,balonare, constipatie, arsuri stomacale, pot fi cauzate de gastrita? Am avut un timp dar au revenit stările..Sau ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| Nume6 a răspuns:

Colon iritabil, dezechilibrul florei intestinale, fiere încărcată, etc, etc. Sunt multe afecţiuni datorită faptului că sistemul digestiv este format din multe organe, de exemplu daca ficatul nu funcţionează bine sau orice alt organ ce tine de sistemul digestiv automat o sa ai starile pe care le mentionezi. Sunt multe afectiuni ce tin de sistemul digestiv, fă o ecografie abdominală și pelvină după ce trece cu focarul asta ca acum nu te ia nimeni in seama si nu cred ca vrei sa iei Covid.

| Mosotti a răspuns (pentru Nume6):

La ea poate fi si pe sistem nervos am impresia, o avea stres, o fi facut fina anxietate, ca daca la medic nu gaseste nimic, e clar ca e pe sistem nervos, sa se duca sa vedem la medic.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu stiu ce sa zic cu stresul.

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Simptomele pe care le descri tu pot avea mai multe cauze printre care si gastrita! Alte cauze care pot provoca aparitia acestor simptome sunt: o eventuala sarcina, boala de reflux gastro-esofagian (BRGE), ulcerul gastric si alte afectiuni gastrice. Este foarte important sa observi in ce perioada a anului apar aceste simptome! Daca apar preponderent primavara si toama, cel mai probabil ca este vorba fie de o gastrita, fie de un ulcer. Iti recomand sa mergi la un consult de specialitate gastroenterologic pentru a gasi exact cauza acestor simptome si pentru initierea unui eventual tratament! Ai grija si la ce mananci! O alimentatie bogata in grasimi, prajeli, mancare de tip fast-food, mancare condimentata poate stimula aparitia acestor simptome!

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Of,of toti ziceți că sarcina.Dar cum raman insarcinata, singura?hee hee

| iulian1302 a răspuns (pentru anonim_4396):

Of,of si noi ar trebui sa ghicim ca nu exista sanse sa fi insarcinata?! Ai adresat o intrebare pe acest grup in care ai enumerat niste simptome, fara a da alte explicatii mai detaliate!

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Păi: am greata de dimineata(in fiecare dimineata) dar nu este asa grava-adica pot mânca, mai greu dar na.
Sa existe sanse? Eu nu am avut niciodata o relație.
Arsuri-parca sunt in stomac si urca pana in gat(chiar si pe stomacul gol)-se cu nu de la mâncare
Menstruatia luna asta a fost ciudata si mai scurta(O culoare roșu aprins, nu am mai avut asa) si greu m-a ținut 3 zile
Acnee- mi-a apărut si acnee pe fata
Si am si oxiuri, dar nu cred ca de la oxiuri.Am mai avut dar am facut din nou!
-burta umflată (sunt slabă dar am burta umflata) si simt parca bătăi de inima in burta si vad cum se zbate burta. poate pentru ca am slăbit vreo 4/5kg cu viermii ăștia
-sani mariti(după menstruatie au inceput sa ma doară si s-au mărit) Altceva?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

*sigur nu de la mâncare

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Si balonare si constipatie..Care na

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Si am si linia de sub burta.
Si am avut zile in care ma durea capul in fiecare zi
Si urinare frecventa
Deci? Ce as putea sa am?

| iulian1302 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste primul meu comentariu si vezi care este parerea mea!

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Sarcina? Sau BRGE..La sarcina se leaga toate dar nu am cum.

| iulian1302 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asculta, acolo era o enumerare a unor posibile cauze care ar putea avea legatura cu simptomele tale. Nu mai insista pe sarcina daca stii sigur ca nu se pune problema de asa ceva! Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic si sa iti faci un ecograf abdominal!

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Am toate simptomele. Nu stiu, mi-e frica! Am presupus si eu, daca am toate simptomele si toate astea intr-o singura luna.Mi-am făcut analize de sânge și am Reticulocitele scazute(posibil o anemie )? Chiar dacă simptomele sigur nu sunt de la o anemie.

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Se poate si de la stres sa am unele simptome?

| iulian1302 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unele simptome le poti avea si de la sters! Daca ti-ai facut analize de sange acolo trebuie sa scrie (ma rog trebuie interpretate rezultatele) daca ai sau nu anemie. Scaderea numarului de reticulocite poate fi asociat unei anemii! Analizele care indica o posibila anemie sunt: hemoleucograma (de aici trebuie urmarite valorile hemoglobinei si a hematiilor) si sideremia (fierul)!

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Am hemoglobina scăzuta.Cred ca am anemie ca am Reticulocitele scăzute.Si eu cand am făcut analizele eram cam stresata si TGP scazut. Oare pentru ca am luat albendazol si TGP e de la ficat.Sa imi fi afectat analizele?

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Nu stiu daca am fier scazut.Dar cred ca da ca nu prea beau lapte, mănânc ouă și am auzit ca asta este esențial.Si cand mi-a prescris albendazol nu mi-au dat ceva protectie pentru ficat!

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Poate greata de dimineata e de la oxiuri ca sunt pe stomacul gol si ei vor mâncare.O perioadă cat nu am avut oxiurii nu am avut nici greata, cam 10 zile...Si i-am facut din nou

| iulian1302 a răspuns (pentru anonim_4396):

TGO si TGP sunt transaminazele! De obicei, dupa administrarea de Albendazol cresc valorile acestor transaminaze! Fierul nu se asimileaza numai din oua si lapte! Apropo, pentru a scapa de acesti paraziti este absolut necesar sa respecti tratamentul prescris si mai ales sa ai grija la igiena intima deoarece daca ai o igiena intima precara se va produce reinfectarea! Este foarte important sa te speli pe maini dupa fiecare defectatie! De asemenea, lenjeria intima trebuie spalata la temperaturi inalte (90 de grade) pentru a distruge oxiurii de pe acestea! Daca nu respecti toate aceste "reguli" reinfectarea este inevitabila!

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Multumesc! Eu TGP il am scazut!

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Am grijă de igienă.Si am dat careva exemple, nu ca trebuie sa mănânc doar alea happy dar este sanatos

| Justme32 a răspuns:

Mai degrabă gastro enterocolită. Când te întinzi simți durere sau greaţă? Nu te du la spital că te vor trata pentru COVID conform lui Arafat și te vor lăsa fără apă și mâncare. Și te vor lega de pat cu fașe iar cum deschizi buda ies gândacii și se bagă în colțuri. Trateazate cu apă și furazolidol

| anonim_4396 explică (pentru Justme32):

Nu.Doar de dimineata greata