| anonim_4396 a întrebat:

Buna grup, am si eu o problema. Am mai patit sa am unghia incarnata la degetul mare de la picior acum vreo 5-6 ani iar am scapat prin taierea colturilor insa de data asta de pe o zi pe alta mi s-a infectat, imi este umflat degetul si ma doare ingrozitor. Am incercat cu pansament cu rivanol, ceai de musetel, strangandu-mi din dinti am taiat iarasi colturile dar degeaba..nu-mi trece..Am sunat medicul de familie si maine trebuie sa merg dupa biletul de trimitere, iar asta inseamna operatie...A mai patit cineva asa? Se poate scapa fara interventia chirurgicala? Am auzit ca anestezia doare ingrozitor si problema cea mai mai mare a mea este ca sufar de depresie, anxietate si atacuri de panica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pe mine m-a operat medicul de familie. Bine, stau in Olanda.

| andy2026 a răspuns:

Da iti v a fi făcut o anestezie la deget dacă zici ca s-a umflat tare (anestezie locala) adică nu te v a adormi doar iti v a amorti, asa am pățit și eu, nu ai de ce sa te temi Petru ca nu te doare, doar asa ma temeam și eu de injecții, dar nu ai ce face, dacă te duceai de Prima data taia coltu și ii mai făcea ceva fara anestezie, dar dacă zici ca e ceva infectata posibil sa ti de a un tratament întâi sa se dezinfecteze și după sa vii sa ti taie infectia și coltu ala, deci nu ai de ce sa te temi, o sa fie doar o mica problema dacă ți e frica de injecții în rest nu ai nici o treaba și iți recomand după ce ai fost la medic și ti a tăiat de la deget aia ar trebui sa te duci rapid acasă pentru ca o sa înceapă ușor ușor sa treacă efectul anesteziei și o sa te doara puțin, dar nu v a fi nici o problema desigur pentru ca te pasează, dacă vrei sa ma mai întrebi ceva da mi msg

| Icecube24 a răspuns (pentru andy2026):

Mie de anestezie mi-e frica, am auzit ca e foarte dureroasa ca se introduce in zona infectata

| andy2026 a răspuns:

Deci nu te doar, doar puțin când iti face anestezia pentru ca te înțeapă